Back to the list

Zlepšenie trávenia vďaka rebarbore a turici


Rebarbora dlanitá (Rheum palmatum) je trváca bylina ktorá môže dorásť až do výšky dvoch metrov. Dutá stonka nesie jednak prízemnú ružicu s veľkými dlaňovo laločnatými listami, vyššie na stonke sú potom striedavé vajcovité listy. Veľké metlovité súkvetia sú väčšinou tvorené ružovými kvetmi. Plodom je krídlatá nažka. Za originálny domov tejto rastliny sa považuje Čína.


Do Európy sa dovážala už od staroveku. U nás sa často pestuje ako okrasná rastlina. Na liečebné účely sa zbierajú podzemné časti rastliny (minimálne 5 ročné rastliny) na jeseň. Nazbierané časti sa musia dôkladne vysušiť. Rebarbora obsahuje veľké množstvo obsahových látok. Najdôležitejšími sú antrachinónové glykozidy – emodín, aloe-emodín, reín, chryzofanol a iné. Sú tu aj diantrónové deriváty a voľné aglykóny. Okrem nich sú tu ešte triesloviny, flavonoidné glykozidy, pektín a cukry a šťavelan vápenatý. V liečiteľstve sa používa a zlepšenie trávenia, tvorby žlče a ako preháňadlo. Okrem toho sa používa aj v potravinárskom priemysle a pri príprave rôznych liehovín. 


Turica kanadská (Erigeron canadensis) je dvojročná bylina, ktorá môže dosiahnuť až 60 cm. Listy sú kopijovité a chlpaté. Kvety sú usporiadané do úborov. Plodom je nažka s chocholcom. Ako meno tejto rastliny naznačuje jej pôvodným domovom je Severná Amerika, u nás ale rastlina zdomácnela. Na liečebné účely sa zbiera kvitnúca vňať v čase od júna do októbra. Z obsahových látok je v turici hlavne silica (limonén, terpineol, metyl salicylát a iné), flavonoidy, triesloviny a kyselinu gallovú. Jej liečivú účinky sa využívajú napríklad pri hnačkách a krvácaní (aj vnútornom). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.