Back to the list

Zdravý zadok vášho dieťaťa 


Dobrý a zdravý zadok bábätka je vysvedčením každej správnej maminy. Zaparený zadok alebo plienková dermatitída je problémom mnohých detí a ich matiek. Zapareniny sa môžu vyskytnúť aj na iných častiach tela. Príčiny tohto problému môžu byť rôzne. Nadmerne vlhké prostredie, nesprávny typ alebo materiál plienok, zanedbanie správnej hygieny, alergické reakcie a iné. Ale ako tento problém vyriešiť ak je už zaparenina prítomná? Deti predsa nemôžu furt behať s holým zadkom. 


Našťastie existuje niekoľko lokálne pôsobiacich prípravkov v boji so zapareninami. Ako prvú možnosť máme rôzne zásypy, ktorých hlavnou zložkou sú mastenec, oxid zinočnatý alebo priamo zinková pasta. Mastenec a oxid zinočnatý sú schopné pohlcovať nadmernú vlhkosť, čím zmierňujú problémy spojené so zapareninami. Ďalšou možnosťou sú rôzne kožné masti, krémy a pasty. Do tejto skupiny patrí napríklad sudocrem, pasta s rybím olejom alebo Pityol okrem iných. Tieto prípravky tiež obsahujú oxid zinočnatý. Keďže oxid zinočnatý tu stále vyskakuje, mali by sme si o ňom niečo povedať. O oxide zinočnatom a mastenci, dvoch surovinách veľmi často používaných v polotuhých kožných liekoch, sme si už niečo povedali v staršom článku : O krémoch a mastiach (5.diel). Alternatívou k oxidu zinočnatému a mastencu je kyselina pantoténová alebo jej proforma – pantenol. Sem patrí napríklad bepanthen, ktorý okrem pantenolu obsahuje aj rôzne rastlinné oleje. Propanthen obsahuje okrem pantenolu aj oxid zinočnatý. 

Viaceré značky kozmetiky tiež vyrábajú prípravky pre prevenciu a liečenie zaparenín. Bioderma vyrába ABC dermu, Klorané vyrába BeBe ochranný krém a Eryteal masť. Ďalšími príkladmi sú Sebamed alebo Bübchen krém. Pre staršie deti od 3 rokov je tu napríklad Dr. Hoj balzám. Z rastlinných extraktov obsahujú napríklad nechtíkový alebo rumančekový extrakt. Pri ťažších prípadoch zaparenín je možno už potrebné použiť prípravky s antibakteriálnou alebo antimykotickou aktivitou. 

V prípade plienkovej dermatitídy existuje aj dilema látkové alebo jednorázové plienky. Mnoho žien dnes prisahá na kvalitu látkových plienok, vyrobených zo 100 % prírodných materiálov, kde nie sú dráždivé. Na druhej strane látkové plienky treba po použití vyprať (ak teda plánujete ich ešte použiť). Jednorázové plienky sa skladajú z viacerých materiálov, ale v jednoduchosti by sa dalo povedať že sa skladajú z papiera a z rôznych plastov. Na internete sa dá nájsť, že tieto jednorázové plienky sa vyrábajú z dreva, ropy a chlór a to rozhodne znie desivo! Chlór sa používa pri výrobe papiera vo všeobecnosti a áno takmer všetky základné suroviny na výrobu každý plast pochádzajú z ropy. 

Treba si hlavne uvedomiť koľko vecí sa dnes skladá z rôznych plastov. Väčším problémom by mohli byť lepidlá použité v týchto typoch plienok. Dôležité je si uvedomiť, že nevhodný typ plienok môže tiež prispievať k tvorbe zaparenín. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.