Back to the list

Zbavte sa kvasiniek a plesní vďaka liečivej látke bifonazol!


Bifonazol je azolové antimykotikum. Chemicky je to derivát imidazolu. Azolové antimykotiká fungujú na princípe inhibície syntézy ergosterolu v rôznych hubách. Ergosterol je steroidná zlúčenina, ktorá je esenciálnou zložkou bunkovej steny bunkách húb, plesní a kvasiniek. 


V živočíšnych (a teda aj ľudských bunkách) je miesto ergosterolu v bunkovej stene cholesterol, a preto to nepôsobí rovnako na naše bunky. Rovnako ako aj ostatné azolové antimykotiká, je aj bifonazol inhibítorom cytochrómových enzýmov. Okrem toho dokáže bifonazol inhibovať aj aromatázu (enzým, ktorý je kľúčový pre syntézu ženských pohlavných hormónov) a preto sa používa iba na vonkajšie použitie. 


Na Slovensku je dostupný v prípravkoch značky Canespor. V kréme a kožnom roztoku je samotný bifonazol, v takzvanej sade na nechty je v kombinácii s močovinou.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.