Back to the list

Zažívate na jar problémy s alergiou?

O alergii ako takej ale aj o histidíne samostatnom sme si už nejaký ten piatok dozadu niečo povedali. Ale tak ešte raz si nejak „skrátene“ povieme niečo o alergii. Alergia a s ňou úzko spojené choroby (ako napríklad atopický ekzém alebo bronchiálna astma) sú spôsobené atypickou reakciou imunitného systému človeka na nepatologické podnety. 


Ako nepatologické podnety sa dajú klasifikovať stimuly iné ako sú baktérie, vírusy alebo mikroskopické huby. Ako som už predtým napísal, človek môže byť dnes alergický takmer na všetko a to myslím doslova. Jedným zo „špecifickejších“ typov alergie je alergická nádcha. Medzi pospolitým ľudom tiež známa ako senná nádcha. Mimochodom toto pomenovanie dostala senná nádcha na základe starej teórie, podľa ktorej bola skutočnou príčinou tejto choroby patologická reakcia na vôňu čerstvo pokoseného sena. Neskôr sa samozrejme zistilo, že naozajstnou príčinou je peľ rastlín. Peľ je jedným z najčastejších alergénov u nás. Je to naozaj nepríjemná záležitosť, to viem bohužiaľ priamo z prvej ruky. Peľ sa šíri jednoducho vo vzduchu a preto je relatívne jednoduché ho vdýchnuť. Keď k tomu dôjde, peľ sa uchytí na sliznici nosa, kde potom vyvolá charakteristickú alergickú reakciu. Mechanizmus vzniku a súčasti alergickej reakcie som vysvetľoval minule. Okrem peľu môžu alergickú nádchu spôsobovať aj mnohé iné alergény, ktoré sa ľahko šíria vzduchom (dobrým príkladom sú spóry húb a plesní, prípadne niektoré chemikálie). Príznaky alergickej nádchy sú veľmi podobné nealergickej nádche (nachladnutiu), preto je nutné nechať si overiť diagnózu ak si nie ste istí. Symptómami sú zvýšená sekrécia z nosu (tečúci nos), svrbenie v nose, upchatý nos, časté kýchanie, začervenanie očí a bolesť hlavy. 


Podľa internetu je senná nádcha jedným z najčastejších typov alergie vo vyspelých krajinách. Liečba sennej nádchy sa riadi prakticky tými istými postupmi ako pri všeobecnej alergii. Hlavnými liečivami sú H1-antihistaminiká a glukokortikoidy (kortikosteroidy). Špecifikom terapie tohto typu alergie sú samozrejme nosové kvapky a spreje. Okrem antihistaminík a glukokortikoidov sú v nosových prípravkoch veľmi často aj takzvané dekongestíva, čo sú látky, ktoré znižujú opuch a sekréciu zo sliznice nosa. Mechanizmus účinku týchto látok je zúženie ciev (ideálne vo vnútri nosnej sliznice) a preto by si na tieto lieky mali dať pozor ľudia s vysokým krvným tlakom. Okrem toto sú v nosových prípravkoch ešte často aj rôzne rastlinné éterické oleje, alebo ich chemické zložky ako napríklad mentol, gáfor alebo eukalyptol. No a nakoniec pre tých čo odmietajú chémiu sú tu potom dostupné spreje a kvapky s morskou vodou. Alternatívnym prístupom k terapii sú potom napríklad naparovanie alebo homeopatia. Ale ešte stále nám tu ostáva neprekvapivo aj zmes HCK Komplex. A čo také táto zmes obsahuje? Tak je v nej samozrejme vápnik, ktorého vyššia koncentrácia uľahčuje uvoľňovanie hlienov. Podobne aj zinok sa často pridáva do prostriedkov na liečbu nachladnutí a chrípky, podobne existujú aj štúdie ohľadom účinku horčíka v rovnakých indikáciách. V štúdiách na zvieratách má neproteogénna aminokyselina taurín preventívne účinky proti sennej nádche. Podľa iných štúdii majú ľudia trpiaci na alergickú nádchu zníženú hladinu vitamínu D3 v krvi. Zvyšok zmesi sú ešte ostatné vitamíny a rôzne dôležité antioxidanty (vitamín E a C, selén, rezveratrol a iné). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.