Back to the list

Zastavte vypadávanie vlasov a krehkosť nechtov

Už dosť dávno som sem napísal niečo o vlasoch, problémoch s nimi spojenými a s návrhom nejakých tých riešení. Takže sa budem teraz snažiť vyhnúť zbytočnému opakovaniu ak to bude možné. Existuje niekoľko typov plešatosti (po latinsky adopcií), ktoré rozoznáva moderná medicína. 


Asi najznámejším príkladom je tá mužská plešatosť (alopecia androgenica), ale je treba si povedať, že plešatosťou môžu trpieť aj ženy. Plešatosť je už koncovým patologickým stavom rastu vlasov na hlave. Kvalita, množstvo a podobné charakteristiky vlasov však môžu zaostávať za očakávaním ich vlastníka aj v miernejších prípadoch. Aká veľká časť kozmetického priemyslu bola vybudovaná len okolo starostlivosti o vlasy? Koľko typov a druhov šampónov, kondicionérov, balzamov a lakov na vlasy existuje asi? Možno aj toľko ako samotných vlasov na hlave niektorých z nás. Okrem toho sú tu samozrejme ešte mnohé výživové doplnky určené na zlepšenie kvality hrivy. Dokonca je aj pár liečiv, ktoré sa používajú na stimuláciu rastu vlasov. Okrem vlasov sú vďačným predmetom kozmetického priemyslu aj nechty. Ja viem, že nechty môžu trpieť aj na pár chorôb, pričom takto z voleja je jediné čo ma napadá sú plesňové ochorenia, nechtové mykózy. Okrem mykóz sú ostatné záležitosti ohľadom nechtov čisto estetického charakteru. A teraz buďme úprimní, to je čisto ženská záležitosť. Aspoň ja osobne som ešte nezažil, že by do lekárne došiel nejaký chlap a začal: “hej, moje nechty sú teraz krehkejšie ako obyčajne a sú nejak bez lesku, máte niečo na to?“ Nazvite ma staromódnym a asi aj naozaj staromódny som, ale podľa mňa to tak je... Okrem rôznych farebných a lesklých lakov na nechty existujú aj rôzne vyživovacie laky, alebo laky na liečbu nechtových mykóz. Ďalej sú tu samozrejme a výživové doplnky ktoré sa zaoberajú nechtovými záležitosťami. Často sú to rovnaké prípravky určené na starostlivosť o vlasy aj nechty. Ale o tých som písal už v hore uvedenom článku. 

Pre tých čo chcú jednotlivé účinné látky dokopy, v takom skôr kompaktnejšom balení je tu samozrejme HCK. Vo forme receptúry navrhnutej priamo pre zlepšenie kvality vlasov a nechtov zároveň. Prvou dôležitou súčasťou je biotín, tiež známy ako vitamín B7. Biotín bol kedysi známy aj ako vitamín H, pričom H bolo ako skratka pre Haar und Haut, čiže nemecky pre vlasy a kožu. Nedostatok biotínu vedie okrem iného k zvýšenému rednutiu vlasov a praskaniu nechtov. Rovnaký efekt na vlasy a na nechty má aj nedostatok železa. Vypadávanie vlasov je zase symptómom nedostatku zinku. Železo aj zinok sa vyskytujú v najvyššej koncentrácii zo všetkých prechodných kovov v ľudskom tele. V ňom majú široké využitie a sú esenciálne pre vysoké množstvo fyziologických pochodov a určite ovplyvňujú aj rast vlasov a nechtov. Vápnik je kľúčový prvok pre zdravé kosti a zuby a niektoré zdroje tvrdia, že vápnik je taktiež potrebný pre správny rast vlasov a nechtov. Podobné tvrdenia existujú aj ohľadom ostatných minerálov ako je napríklad horčík alebo draslík. Vlasy obsahujú proteín keratín, ktorý je samozrejme zložený z rôznych aminokyselín. Dve síru obsahujúce aminokyseliny – metionín a cysteín sú kľúčové pre správnu štruktúru keratínu a preto sú spolu s ostatnými proteogénnymi aminokyselinami v tejto zmesi. Nakoniec sú tu samozrejme pridané aj esenciálne antioxidanty. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.