Back to the list

Zastavte krvácanie z nosa masťou Emofix


Emofix – hemostatická ochranná masť, ktorá sa na mnohých stránkach na internete, vrátane ADC, nazýva ako hemostatická ochranná masť do nosa. Ale na krabičke ktorú mám po ruke, aj na fotkách krabičky na internete chýba tá časť „do nosa“. Ide o prípravok, ktorý sa používa na prevenciu opakovaných krvácaní pri niektorých kožných a sliznicových stavoch, ako je napríklad traumatické alebo esenciálne krvácanie z nosa, ďasien a podobne. 


Takto to teda aspoň tvrdí výrobca. Preto sa čudujem ohľadom toho prívlastku „do nosa“ čo sa objavuje tak často na internete, keď aj samotný výrobca tvrdí, že je aj na iné využitia. Čiže je to prípravok, ktorý podporuje zrážanie krvi mimo tela. Zoznam obsahových látok je zaujímavý. Antioxidanty ignorujúc, nachádzajú sa tu napríklad zmes nasýtených mastných kyselín, extrakt kvasinkového proteínu (ďalšia super-vágna definícia, ktorý proteín? Nie som mykológ, ale predpokladám, že kvasinky obsahujú viac ako jeden proteín...), fosfatidylcholín (je to fosfolipid [tuk obsahujúci fosfor], ktorý je najznámejší ako súčasť bunkovej membrány), tokoferol acetát (derivát vitamínu E), včelí vosk, sójový olej, stearylalkohol (často je v tukoch) a nakoniec chloridy vápenatý, draselný a horečnatý. Chlorid vápenatý je jediná zlúčenina, čo dáva aspoň z ďaleka zmysel (vápenaté katióny sú potrebné pre zrážanie krvi, aj keď u živého človeka, ktorý nebol otrávený je ich vždy dosť...). 


Na internete som našiel, že Emofix obsahuje aj kyselinu acetylsalicylovú (účinná látka aspirínu, acetylpyrínu a mnohých iných liekov), čo podľa krabičky čo mám v ruke nie je pravda. Kyselina acetylsalicylová práveže znižuje zrážanlivosť krvi. Balenie obsahuje 30 g tubu a aplikátor do nosa. Prípravok je vyrobený v Taliansku. Osobne som ho netestoval, ale na malé a lokalizované krvácania bude zrejme efektívny, už len v princípe mechanickej bariéry pre krv. Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.