Back to the list

Zápaly močového mechúra zastaví zimoľub


Zbehovec plazivý (Ajuga reptans) je trváca bylina s dosahujúca výšku okolo 30 centimetrov, ktorá tvorí bylinné poplazy. Dolné listy sú stopkaté, obrátené vajcovité, vrúbkované alebo celistvo okrajové. Kvety sú usporiadané do klasu papraslenov. Sú bielej, ružovej alebo fialovo-modrej farby. 


Plodom sú tvrdky. Je to domáci druh. Na liečebné účely sa zviera vňať v dobe apríl až jún. Z obsahových látok sú tu triesloviny, horčiny a silice. V liečiteľstve sa používala na rany a tvorbu žlče. 


Zimoľub okolíkatý (Chimaphila umbellata) je poloker, ktorý môže dorastať do výšky 25 centimetrov. Stonky sú priame, hranaté. Listy sú krátko stopkaté, kožovité, vždy-zelené, vajcovitého tvaru, ostro pílkovité. Biele kvety sú usporiadané do chocholíkov. Plodom je tobolka. V liečiteľstve je to relatívne nová rastlina. Zbiera sa vňať alebo samotné listy v období máj až jún. Z obsahových látok sú tu hlavne glykozidy (arbutín, erikolín a iné), horčiny (urzón), triesloviny a pektín. V ľudovom liečiteľstve sa používa hlavne na zápaly močového mechúra, ako diuretikum a pri ochoreniach prostaty. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.