Back to the list

Vzťah nášho organizmu s histamínom

Histamín má veľmi komplikovaný vzťah s človekom. Toto je naozaj zaujímavé tvrdenie, nakoľko histamín je prirodzenou súčasťou nášho tela. 


Na začiatok by sme si mali povedať niečo o samotnom histamíne. Histamín je biogénny amín – ako to napovedá jeho meno, ktorý je súčasťou mnohých organizmov. V prírode vzniká dekarboxyláciou – stratou molekuly oxidu uhličitého z proteogénnej aminokyseliny histidínu. V ľudskom tele vykonáva mnohé dôležité funkcie. Je to signálna molekula, ktorá v tele spôsobuje rôzne zmeny pomocou interakcie s jej receptormi. Receptory sú „obróvske“ proteíny, ktoré sprostredkujú interakciu signálnych molekúl a iných zlúčenín s organizmom. Histamín ma tri druhy receptorov, ktoré sa volajú H1, H2 a H3 receptory. 

Aké sú účinky histamínu v našom tele a prečo spôsobujú toľko „drámy“? Najdôležitejšou funkciou je jeho účasť na zápale a alergickej reakcii. Spôsobuje rozšírenie ciev a zdúrenie sliznice – napríklad vo vnútri nosa alebo v oku pri alergii. Kontrakciu hladkých svalov dýchacích ciest – pri astme alebo anafylaktickom šoku. Zvýšenie citlivosti receptorov pre bolesť a spôsobenie pocitu silného svrbenia – ako pri lokálnej alergii alebo pri bodnutí hmyzom. Zvýšenie sekrécie žalúdočných štiav, vrátane žalúdočnej kyseliny. V mozgu tiež ovplyvňuje množstvo funkcií ako je denný režim, vnímanie bolesti, pocit nasýtenia a hladu a mnoho iných vecí. Mnoho s týchto funkcií môžeme ovplyvniť pomocou liečiv, ktoré sú schopné narušiť interakciu histamínu s jeho receptormi, čo povedie k zníženiu jeho pôsobenia v organizme. 

Liečivá ovplyvňujúce H1 receptory sa používajú na terapiu alergií a v poslednej dobe sa používajú aj ako sedatíva a lieky proti kinetózam – nevoľnosť spôsobená pohybom, ako napríklad morská choroba. V boji sa alergiami sa používajú ako tablety, sirupy, kvapky, nosné a očné kvapky ale aj vo forme gélov. 

Liečivá ovplyvňujúce H2 receptory sa používajú v terapii nadmernej tvorby žalúdočnej kyseliny a pri terapii žalúdočných vredov. 

Liečivá ovplyvňujúce H3 receptory sa používajú v terapii tinitózy (hučanie v ušiach) a niektorých porúch rovnováhy. Mnoho iných liečiv je schopných ovplyvniť histamínové receptory, ale tie patria primárne k iným farmakologickým skupinám. 

Histamín je súčasťou aj tých častí žihľavy, ktoré sú zodpovedné za popŕhlenie. Histamín je tiež súčasťou žihadiel mnohých druhov bodavého hmyzu, kde je zodpovedný napríklad za vznik opuchu a bolesti – osy, ovady, sršne a iné. V poslednej dobe sa rozšíril stav, ktorý sa nazýva histamínová intolerancia. Táto porucha je spôsobená zníženou aktivitou enzýmov, ktoré sa podieľajú na inaktivácii histamínu v ľudskom tele. Toto spôsobuje nahromadenie histamínu a jeho patologických účinkov. V odpovedi na rozširovanie tohto ochorenia sa objavili výživové doplnky obsahujúce tieto enzýmy extrahované z rôznych zvierat ako sú napríklad prasce. Napríklad v prípravku Daosin. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.