Back to the list

Využitie liečivých účinkov bôľhoja a sitiny

Bôľhoj lekársky (Anthyllis vulneraria) je trváca bylina dorastajúca do výšky 40 cm s perovito strihanými listami. Kvety sú biele až žlté a usporiadané do hlávok. Plodom je struk. U nás je to domáca rastlina. Už v staroveku sa používala v liečiteľstve. 


Často sa používa aj ako krmivo pre hospodárske zvieratá. Pre liečiteľské využitie sa zbierajú celé rozkvitnuté hlávky v období od mája do júla. Tieto sa sušia v tenkej vrstve. Používa sa na liečenie rán, pôsobí sťahujúco a dezinfekčne na koži. Pridáva sa do obkladov, odvarov ale aj do zmesí na kloktanie. Okrem mokvajúcich rán a iných kožných poranení sa tiež používa zápaloch ďasien a ústnej dutiny. Je tiež súčasťou niektorých liečivých čajovín. Z obsahových látok sa v tejto rastline nachádzajú saponíny, triesloviny, sliz a trochu silíc. 


Sitina rozložitá (Juncus effusus) je jednoročná bylina, ktorá môže dosahovať výšky viac ako jeden meter. Listy sú podlhovasté, kopírujúce stonky. Svetlo-žlté kvety sú usporiadané vo vrcholíkoch. Plodom je tobolka. Vzhľadom pripomínajú vysokú trávu. Rastlina vyžaduje veľké množstvo vody. Obyčajne sa dá nájsť na brehoch potokov alebo rybníkov alebo v močariskách. Rastlinu poznali už v staroveku, hlavne ako surovinu na výrobu pletív a lán. Na liečebné účely sa zbiera podzemok sitiny, najlepšie na jar, alebo aj samotný koreň. Sitine sa pripisuje močopudný (diuretický) účinok, schopnosť rozkladať močové kamene a protizápalové pôsobenie. Okrem toho sa tiež považuje za prospešnú pri ochoreniach žlčníka, pečene a pri problémoch s trávením. Z obsahových látok je to hlavne kyselina kremičitá a triesloviny. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.