Back to the list

Vysoko jedovatá konvalinka


Konvalinka voňavá (Convallaria majalis) je trváca bylina s podzemkom, z ktorého na jar vyrastajú dva až štyri stopkaté, masívne, elipsovité a celistvo-okrajové listy. Stopky listov sú objaté pošvami a z ich stredu vyrastá stvol do výšky niekedy až dvadsať centimetrov, ktorý nesie jednostranný strapec voňavých bielych kvetov. Plodom konvalinky sú červené bobule.


U nás je domáca rastlina a často sa pestuje ako okrasná kvetina. Konvalinka sa v ľudovom liečiteľstve sa používa už od staroveku. Na takéto účely sa zbierajú kvety, listy alebo spolu obe ako vňať. Zber vňate prebieha na v jarných mesiacoch, od apríla do júna. Z obsahových látok sú jednoznačne najdôležitejšie kardioglykozidy – konvalatoxol, konvalatoxín, konvalozid, lokundjozid ale aj iné. Rovnako ako všetky ostatné kardioglykozidy, aj tieto majú veľmi silný účinok na činnosť srdca (hlavne na rytmus srdca). 


Preto sa kedysi odporúčala na srdcové problémy a tiež proti niektorým živočíšnym jedom. Akékoľvek užívanie kardioglykozidov bez dozoru skúseného lekára je silne život ohrozujúce. Nakoľko celá rastlina obsahuje spomínané kardioglykozidy (aj kvety), je nutné konvalinku považovať za smrteľne jedovatú a náležite sa k nej tak aj správať! 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.