Back to the list

Vykašliavanie hlienu a úľava v dutinách vďaka liečivu Acetylcysteín

Acetylcysteín (tiež známy ako N-acetylcysteín) je derivát proteogénnej aminokyseliny cysteínu. Táto zlúčenina sa používa ako mukolytikum, čo je liečivo, ktoré dokáže rozpúšťať hlien. Zmenou fyzikálno-chemických vlastnosti hlienu je možno výrazne uľahčiť jeho vylučovanie nosom aj vykašliavaním. 


Práve preto sa prípravky s acetylcysteínom používajú pri rôznych ochoreniach dýchacích ciest, kde je potrebné zvýšiť vylučovanie hlienu (takzvaný produktívny kašeľ). Voľná tiolová skupiny v acetylcysteíne dokáže štiepiť niektoré štruktúry v hliene. Okrem toho funguje acetylcysteín aj ako antioxidant a používa sa ako špecifické antidotum pri otrave paracetamolom (Paralen). Proti otrave paracetamolom funguje ako ochrana pečene pred poškodením metabolitmi paracetamolu. Acetylcysteín sa používa v rôznych liekových formách – ako roztok, sirup, šumivé tablety, granulát ale aj ako roztok na injekciu alebo infúziu. 


Okrem injekčných a infúznych prípravkoch sú ostatné liekové formy dostupné aj bez predpisu. U nás sú na trhu dostupné viaceré prípravky s týmto liečivom. Napríklad prípravky značky ACC Long a Solmucol.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“ 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.