Back to the list

Vlasy ako korunka krásy 

Vlasy sú korunkou krásy. Alebo to sa aspoň hovorí a čo by už moderný človek pre krásu neurobil, no nie? 

Plešivosť v medicíne

Medicína pozná niektorú plešivosť, a to alopecia areata a alopecia androgenica. Alopecia areata je miestna plešivosť – je to patologický stav charakterizovaný vypadnutím vlasov na špecificky ohraničenom mieste. Presná príčina a aj liečba tejto záhadnej choroby dosiaľ nie je známa. Alopecia androgenica je postrachom mužov na celom svete. Charakteristické vypadávanie vlasov je spôsobené kombináciou účinku mužských pohlavných hormónov a genetickej predispozície

Občas sa nám nepáči aj kvalita alebo množstvo

Okrem týchto v medicínskej literatúre popísaných patologických stavoch existuje ešte stav, kedy sa niekomu jednoducho nepáči množstvo, kvalita, tvar alebo všetko dokopy ohľadom vlasov. Nechcem byť teraz sexista, ale zdá sa, že nespokojnosť s vlastnými vlasmi, sa vyskytuje viac u žien. Samozrejme, farmaceutický a kozmetický priemysel je tu na to, aby zachránil deň. Výrába kvántá vitamínov, liečivých prípravkov, výživových doplnkov a mnoho iných veci. Tieto prípravky sa taktiež vyskytujú v širokej palete foriem. Tabletky, kapsuly, roztoky na pitie, šampóny, masážne oleje. Prípravky, ako Biohar, Reghaar, Forcapil alebo Revalid, obsahujú rôzne prírodné látky, vitamíny a minerály, ktoré by mali zlepšovať rast a množstvo vlasov u človeka. 

Ich zloženie zahŕňa kyselinu hyalurónovú, cholín, inozitol, vitamíny B3, B12, B5, B6, B9, para-aminobenzoovú kyselinu, metionín, cystín, kvasnice a rôzne minerály. Hyalurónová kyselina je telu vlastný heteropolysacharid, ktorý sa vyskytuje vo veľkom množstve v medzibunkovom priestore mnohých tkanív človeka. Všeobecne má hlavne hydratačný účinok, ktorý sa využíva pri jej aplikácii vo forme nosných sprejov, kvapiek do očí alebo roztokov na kontaktné šošovky.

Ako súvisia aminokyseliny s vlasmi?

Cholín je aminoalkohol, ktorý má široké zastúpenie v živých organizmoch. Tvorí súčasti mnohých fyziologicky esenciálnych molekúl v ľudskom tele, ako napríklad acetylcholín alebo lecitín. Inozitol je prírodný polyalkohol, ktorý je podobne ako cholín zložkou zložitejších esenciálnych molekúl, napríklad niektorých fosfolipidov alebo inozitoltrifosfátu. Para-aminobenzoová kyselina je aromatická aminokyselina, ktorá sa nachádza v prírode. Pre baktérie, huby a rastliny je vitamínom, pretože ju potrebujú na syntézu kyseliny listovej. Ľudia prijímajú už hotovú kyselinu listovú v potrave, a preto pre nich para-aminobenzoová kyselina nie je vitamínom. Zámena kyseliny para-aminobenzoovej za vhodné sulfónamidy je podstatou baktériostatického účinku týchto liečiv. 

Metionín a cystín sú obe aminokyseliny, ktorých bočný reťazec obsahuje síru v molekule. Disulfidové mostíky vznikajúce v terciárnej štruktúre proteínov zabezpečuje v prípade keratínu jeho typickú pružnosť a pevnosť. Keratín je proteín, ktorý je hlavnou stavebnou zložkou vlasov, nechtov a vonkajších vrstiev kože. 

Pomôžu aj rastliny

Rast vlasov by mali zlepšovať rôzne látky obsiahnuté v rastlinách. Esenciálne oleje z mäty piepornej (Mentha piperita), extrakt z cesnaku hlúznatého (Allium tuberosum), tuja orientálna (Thuja orientalis), plody rodu ostružiny (Rubus), koreň sladkého drievka (Glycyrrhiza glabra), lykopén extrahovaný, napríklad z plodov rajčiny mnoho, premnoho ďalších. 

Zaujímavým je liečivo minoxidil, ktoré by sme mohli zaradiť do vlastnej skupiny v terapii plešivosti. Minoxidil bol pôvodne vyvinutý ako antihypertenzívum na terapiu vysokého krvného tlaku. V klinických štúdiách tohto liečiva sa ale zistilo, že okrem vazodilatačného účinku spôsobuje minoxidil aj zvýšený rast vlasov. Jeho aplikácia lokálne vo forme roztokov, sprejov, mastí a krémov sa dnes používa v mnohých krajinách ako voľnopredajný liek na terapiu plešivosti u mužov aj žien. 

Ak máte nejaké pochybnosti o svojej korunke krásy, opýtajte sa farmaceuta Apoteky Alexandra alebo svojho lekára. Naša lekáreň ponúka aj službu pohotovosti