Back to the list

Vlastnosti a využitie čiernohlávka a prútnatca

Čiernohlávok obyčajný (Prunella vulgaris) je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky asi 30 centimetrov. Listy sú stopkaté, dolné sú občas perovité, vyššie sú nedelené kopijovitého tvaru. Kvety sú malé a usporiadané do klasov, farba môže byť od fialovej, cez ružovú až na takmer bielu. Plodom sú tvrdky. 


U nás je to domáca rastlina. Na liečebné účely sa zbiera vňať, tesne po rozkvitnutí prvých kvetov, čiže skoro celé leto a skorá jeseň. V ľudovom liečiteľstve sa prípravky z tejto rastliny používali napríklad na ochorenia a bolesti hrdla a ústnej dutiny, vykašliavanie krvi, bolesti hlavy a hojenie rán. Z obsahových látok má čiernohlávok hlavne triesloviny, ďalej horčiny, saponíny, flavonoidy a silice. Čiernohlávok je dokonca aj jedlý. 


Prútnatec metlovitý (Sarothamnus scoparius) je malý ker, ktorý občas dorastá aj do výšky dvoch metrov. Listy sú stopkaté a striedavé, kopijovitého tvarus jemnými chĺpkami na rube. Sýto žlté kvety sú usporiadané do strapcov. Plodom je struk, ktorý ma po dozretí svetlo-červenú farbu. U nás je prútnatec domáci ker. Na liečebné účely sa kedysi používali takmer všetky časti rastliny. V ľudovom liečiteľstve sa používal napríklad na zápaly močového mechúra a ako laxatívum. Z obsahových látok sú najdôležitejšie alkaloidy, prevažne tie chinolizidínové. Hlavným alkaloidom je sparteín, okrem neho sú tu ešte cytizín, tyramín, lupanín, skoparín ale aj iné. Okrem alkaloidov obsahuje rastlina ešte flavonoidy (napríklad gentisín), triesloviny, horčiny a silice. Obsiahnuté alkaloidy (hlavne sparteín) pôsobí stimulačne na srdce – zvyšuje tep a aj krvný tlak. Stimulačne pôsobí aj na hladké svaly maternice – vyvoláva kontrakcie. Okrem tohto majú tieto alkaloidy aj teratogénny účinok (spôsobovanie malformácii plodu). Vzhľadom na toto je treba celú rastlinu považovať za jedovatú. Názov rastliny je odvodený od toho, že mladé konáriky sa kedysi používali na výrobu metiel. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.