Back to the list

HCK - úľava od chronickej únavy

Kedysi dávno som napísal niečo o takzvanom syndróme vyhorenia (Burnout syndrome). Dnes napíšem pár riadkov o relatívne podobnom probléme. A tým je Syndróm chronickej únavy (anglická skratka CFS z Chronic Fatigue Syndrome). Už podľa názvu je jasné že tento zdravotný problém bude tak trochu náročne definovať. Únava je neoddeliteľnou súčasťou života asi každého človeka na tejto planéte.


A čo má znamenať to slovo chronická? Teda lepšie povedané, čo to znamená v tejto danej súvislosti. Veď koľko ľudí sa neprestajne sťažuje na to ako sú permanentne unavení. To znamená že na túto poruchu trpí takmer každý z nás? Ako sa vlastne diagnostikuje takýto syndróm? Takže nakoľko u ľudí trpiacich na CFS nie sú zaznamenané žiadne fyziologické zmeny priamo spojené s CFS, jeho diagnóza je založená prakticky výlučne na subjektívnych pocitoch pacienta. Toto prebieha buď psychologickým vyšetrením alebo vyplnením rôznych dotazníkov. Takže toľko k diagnostike a teraz si uveďme príznaky. Samozrejme hlavným príznakom, ako to prezrádza samotný názov je dlho trvajúca a nadmerná únava. Pričom táto únava sa že vraj zhoršuje po psychickej alebo fyzickej aktivite. Neviem, nie je príčinou vzniku únavy všeobecne práve vykonávanie nejakej práce, respektíve aktivity? Oh, potom som to prečítal ďalej, je tam ešte doplnené, že problémová je únava, ktorá vznikne po aktivite, po ktorej predtým nevznikla únava. Hmmm, stále je to trochu divná definícia, ale to je len môj osobný názor. Potom je symptómom pocit, že spánok nedopĺňa energiu ako by mal, ale aj iné problémy spojené so spaním. Poruchy pamäte a myslenia (to je teda dosť obšírna definícia...). Dokonca že vraj problémy udržať sa na nohách alebo dokonca neschopnosť vôbec sedieť (byť tak veľmi unavený, že nedokáže ani len sedieť vzpriamene). Okrem týchto je k CFS pripojených ešte aj mnoho iných, relatívne vágnych príznakov. Mnoho uvedených príznakov platí aj pre veľké množstvo iných ochorení a preto je podľa mňa naozaj ťažké povedať čo je chronická únava a čo je normálna únava. Veď koľko infekčných ale aj neinfekčných chorôb a zdravotných problémov spôsobuje únavu do určitej miery? 


Je to naozaj subjektívny problém, teda to je minimálne môj názor. Príčina vzniku CFS je samozrejme neznáma, predpokladajú sa genetické, psychologické alebo aj fyziologické príčiny (čiže po slovensky, čokoľvek...). Liečba je prakticky výlučne vo forme rôznych psychologických metód a úprave chovania. Okrem toho, že vraj pomáha aj fyzické cvičenie, čo je naozaj zaujímavé. Nie je fyzické cvičenie jedným z hlavných príčin vzniku únavy? Alebo nakoniec aj zmena výživy. Alternatívou k týmto spôsobom je aj zmes HCK komplexu. Táto zmes obsahuje napríklad extrakt z rastlín rodu Rhodiola. Rastliny tohto rodu rastú v chladných a nehostinných oblastiach sveta. Miestny ľudia, napríklad na Sibíri alebo v Škandinávii ich používajú ako adaptogén, na uľahčenia života v týchto podmienkach. Ďalej obsahuje horčík, ktorého užívanie, že vraj zlepšuje mnohé príznaky CFS. Potom je tu zinok a vápnik, viaceré zdroje na internete uvádzajú, že ľudia trpiaci na CFS majú často znížené hladiny týchto minerálov v krvi. Prakticky rovnaký princíp vzniku CFS, alebo jednou z príčin jeho vzniku je že vraj aj znížená hladina niektorých aminokyselín v krvi. Preto sú tieto aminokyseliny pridané aj do tejto zmesi, sú to rôzne proteogénne aminokyseliny - izoleucín, fenylalanín, tryptofán, tyrozín a valín. Okrem toho je tu aj neproteogénna aminokyselina karnitín, ktorá je nutná pre správne využitie energie v svaloch človeka. Ďalej sú tu vitamíny, ktoré sú tak či tak vysoko potrebné zlúčeniny pre zdravý život človeka. Zostava zmesi je nakoniec uzavretá mnohými užitočnými antioxidantmi. Je tu koenzým Q10, glutatión, lipoová kyselina, rezveratrol, selén, vitamín C a E.

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.