Back to the list

Účinky ľubovníka bodkovaného

Ľubovník bodkovaný (Hypericum perforatum) je trváca bylina, ktorá rastie do výšky 30 až 100 cm. Má sediace, relatívne drobné, elipsovité alebo podlhovasté listy. Listy majú priesvitné miesta, alebo inak povedané bodky, ktoré sú viditeľné hlavne proti svetlu a sú to oni, ktoré dali rastline jej druhé meno. 


Ostatný zástupcovia rodu hypericum nemajú tieto bodky na listoch. Kvety sú pravidelné, obojpohlavné, štvor- až päťpočetné, sýto-žltej farby. Plodmi sú žľaznaté tobolky. Ľubovník bodkovaný je u nás domácou rastlinou. Vzhľadom na účinné látky sa zbiera hlavne vňať, najlepšie mladé stonky bez kvetov. Vňať sa potom suší bez prístupu slnka. Fotosenzibilizujúci účinok obsahových látok tejto rastliny bol známy už v staroveku. Znamená to, že pri kontakte s kvapalinou v tejto rastline ale aj po ich perorálnom užití môže by koža poškodená vplyvom viditeľného alebo ultrafialového žiarenia v podmienkach, kedy by inak nedošlo k poškodeniu kože. Hlavným „páchateľom“ tohto problému je hypericín. Hypericín je derivát antrachinónu (diantrachinón) obsahujúci fenolické a chinónové funkčné skupiny. Ak sa do tela dostane vyššie množstvo tejto látky, začne sa hromadiť v koži, ktorú potom robí fotosenzitívnou. Existuje názor, že sa hromadí najviac v bunkách rakoviny kože, čo by sa mohlo využiť v terapii tohto druhu rakoviny. Okrem tohto sa mu pripisuje aj antibakteriálny a antivirálny účinok. Ďalej dokáže inhibovať niektoré kinázy (špeciálna skupiny enzýmov) a taktiež dopamín β-hydroxylázu a tiež má istú afinitu k NDMA-receptorom (čo sú dôležité receptory v mozgu, ktoré ovplyvňujú široké spektrum funkcií nervového tkaniva). Posledné dva účinky sa niekedy uvádzajú ako tie, ktoré sú zodpovedné za vplyv ľubovníka na CNS. 

Druhou dôležitou zlúčeninou, ktorá je špecifická pre túto rastlinu je hyperforín. Je to kyslíkatý terpenoid, ktorý obsahuje ketónové a enolovú skupinu. Rovnako ako Hypericín aj hyperforín je fotosenzibilný, a preto sa taktiež podieľa na fotosenzibilizácii kože. Okrem toho funguje ako inhibítor reuptaku (spätného vychytávaniu) bioaktívnych monoamínov (sérotonín, noradrenalín, dopamín a GABA), čo sa opäť uvádza ako mechanizmus antidepresívneho účinku Ľubovníku bodkovaného. Je to tiež induktor niektorých cytochrómov. Okrem týchto dvoch obsahuje Ľubovník ešte rôzne triesloviny, flavonoidy (hyperozíd, rutín, kvercetrín a iné). Okrem vňate sa vo farmaceutickom priemysle často používa štandardizovaný extrakt z ľubovníka. V terapii sa využíva jeho adstringetný, protizápalový, sedatívny a anxiolytický účinok. Indikáciami sú depresia, nespavosť, migrény, stavy nadmerného strachu u detí a niektoré neurózy. Taktiež sa výťažky ľubovníka používajú v niektorých dermálnych prípravkoch. 

Podľa tradičnej ľudovej medicíny sa ľubovník používa pri poruchách trávenia, chorobách pečene alebo žlčníka, zápaloch močových ciest a ženských pohlavných orgánov. Treba si ešte pripomenúť, že kvôli prítomnosti hyperforínu a niektorých iných látok fungujú prípravky obsahujúce Ľubovník bodkovaný ako induktory cytochrómov P450. Tieto enzýmy sú kľúčové pre metabolizáciu mnohých liečiv, a preto sa treba vyvarovať kombinácii Ľubovníka s liekmi obsahujúcimi liečivá, ktoré sú metabolizované cytochrómami – treba sa poradiť v lekárni alebo dobre prečítať príbalový leták lieku. Okrem samostatného čaju z Ľubovníka, nachádza sa ako prísada v niektorých čajových zmesiach. Napríklad v čajovine Alvisan na reguláciu krvného tlaku alebo v čajovinách používaných proti stresu. Okrem toho sa ľubovník nachádza v niektorých voľno predajných liekoch, napríklad v GS Anxiolane. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.