Back to the list

Trendová chlorella a spirulina


Chlorella je rod jednobunkových rias, ktoré obsahujú chlorofyl a teda sú zelené. Tak ako je v dnešnej dobe zvykom aj chlorella našla svoje uplatnenie v oceáne tvorenom výživovými doplnkami. 


Podľa wikipédie bola chlorella spopularizovaná keď boli reálne obavy vo svete z možného nedostatku jedla, následkom populačného rastu krátko po druhej svetovej vojne. Nakoľko je táto riasa schopná fotosyntézy, je relatívne nenáročná na „pestovanie“. Okrem slnečného svetla a oxidu uhličitého potrebuje len malé množstvá minerálnych látok. Túto riasu dokonca experimentálne dokázali pestovať ruský kozmonauti vo vesmíre použitím umelého svetla. Kde sa skúmalo jej možné použitie na „recykláciu“ vydychovaného oxidu uhličitého na kyslík. 

Chlorella obsahuje vysoké množstvo proteínov, mastné kyseliny a niektoré vitamíny. Potravinová kríza bola nakoniec odvrátená pokrokmi v „konvenčnom“ poľnohospodárstve. Taktiež sa zistilo že pestovanie chlorelly vo veľkom merítku nie je tak jednoduché ako sa pôvodne predpokladalo a tak chlorella je dnes doma hlavne v oblasti výživových doplnkov alebo ako krmivo pre zvieratá. Taktiež sa zistilo, že vyprodukovať niečo stráviteľné z chlorelly je tiež problematické. Okrem potenciálu stať sa hlavným zdrojom potravy pre ľudstvo sa chlorelle pripisujú rôzne iné účinky. Napríklad pozitívny účinok pri chudnutí, posilnenie imunitného systému a prevencia rakoviny. Podľa internetu je chlorella riasa s najvyšším obsahom chlorofylu! Chlorella tiež obsahuje vysoké množstvo špeciálnej vlákniny, ktorá pôsobí silne detoxikačne pre ľudské telo a jeho tráviaci trakt. 

Okrem posilnenia imunitného systému taktiež dokáže spomaľovať rast baktérii a aj vírusov, znižuje hladinu cholesterolu, lieči žalúdočné vredy, stimuluje rast tkanív, upravuje metabolizmus cukrov, pôsobí proti chudokrvnosti a mnoho iných. Podľa štúdii dokáže chlorella významne napomáhať obnove organizmu po vystavený rádioaktívnemu žiareniu! A keď už spomíname chlorellu nesmieme zabudnúť na spirulinu, jej dobrú známu. 

Spirulina je modro-zelená riasa alebo cyanobaktéria (rozdiel medzi nimi je že prvé sú eukaryoty a druhé sú prokaryoty), ktorá slúžila ako potrava pre domorodcov v strednej Amerike a subsaharskej Afrike od dávnych čias. Sušina zo spirulíny obsahuje veľké množstvo proteínov, vitamínov, minerálnych látok, aminokyselín, mastných kyselín a mnoho iného. Okrem chlorofylu (zelené farbivo) obsahuje ešte fytocyanín (modré farbivo), ktorému sa pripisuje účinok voči rakovine. Spirulina tiež obsahuje obrovské množstvo antioxidantov. Spirulina je potrava vhodná pre malých aj dospelých, pre vegetariánov aj vegánov, diabetikov aj vystresovaných, obéznych aj športovcov! 

Tabletky s chlorellou, spirulínou alebo s ich kombináciou vyrábajú napríklad Edenpharma, Topnatur a Nástroje zdravia. Firma Nástroje Zdravia dokonca vyrábajú Spirulinu aj Chlorellu extra BIO. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.