Back to the list

Trápia vás kĺby? Artróza má mnohé podoby, ktorých liečbu podporí HCK Komplex!

Artróza (alebo medicínsky artritída) je zápalové ochorenie kĺbov. Toto je samozrejme naozaj široká definícia tohto ochorenia, ale nič lepšie nemáme. Ohľadom kĺbov všeobecne som už dávno niečo napísal, ale to som bol ešte naozaj zelenáč, takže ešte raz niečo ohľadom ochorení kĺbov. Existuje obrovské množstvo podtypov artritídy. Dve z týchto – reumu (reumatoidnú artritídu) a dnu sme už nejaký ten piatok dozadu rozoberali. Ale dnes si povedzme dnes niečo o artróze všeobecne. 


Najprv príznaky. Niekoľko príznakov je naozaj charakteristickejších, ktoré sa vyskytujú pri všetkých podtypoch tohto ochorenia. Tieto sú bolesť, opuch a stuhnutie postihnutého kĺbu alebo kĺbov. Ďalšie problémy, respektíve príznaky potom vyplývajú aj z toho ktoré kĺby sú postihnuté. Ako je to napríklad problém s chôdzou, strata jemnej motoriky a podobne. Okrem týchto, sú prítomné ešte aj menej špecifické príznaky, ako napríklad svalová slabosť, chronická únava, strata hmotnosti alebo chronická bolesť. Priamou príčinou vzniku artrózy je chronický zápal, z akejkoľvek príčiny. Môže tam byť autoimúnna príčina (reumatoidná artritída, lupus), vrodené príčiny a podobné anomálie (osteoartritída), patologické hromadenie kyseliny močovej v kĺboch a mechanické poškodenie kĺbov (dna), alebo bakteriálna infekcia (infekčná artritída). Patofyziologický obraz je pri všetkých podtypoch podobný – je to vážne poškodenie tkanív tvoriacich kĺb, čo sa na vonok prejaví charakteristickými symptómami. Terapia z istej časti závisí na tom akým typom artritídy pacient trpí. Ale je možné uviesť niekoľko spoločných postupov. Existujú špeciálne formy fyzických cvičení, ktoré pomáhajú na udržiavanie dobrej funkcie kĺbov. V ťažších prípadoch je možné použiť aj chirurgický zákrok. Samozrejme sa používajú aj niektoré skupiny liečiv, nakoľko podstatou tohto ochorenia je chronický zápal používajú sa liečivá, ktoré sú schopné potlačiť zápal. V tomto sú zahrnuté nesteroidné protizápalové lieky (anglická skratka NSAID) a glukokortikoidy (steroidné protizápalové lieky) a niektoré ešte modernejšie imunomodulačné látky (napríklad rôzne monoklónne protilátky). 


Existujú aj niektoré alternatívne prístupy k liečbe artritídy, napríklad akupunktúra, masáže, magnetoterapia a podobne. Ako inak sa v rámci podpornej terapie môže použiť aj špeciálne zmes HCK Komplexu. Je v nej chondroitín sulfát (amínopolysacharid), ktorý sa prirodzene nachádza v chrupavke a v niektorých iných spojivových tkanivách. Jeho používanie je prospešné pri artritíde. Ďalej je tu glukozamín sulfát (amínomonosacharid), je to zlúčenina, ktorá tvorí dva významné polyméry v prírode (chitozan a chitín). Podľa niektorých štúdií, užívanie glukozamínu pri osteoartritíde znižuje intenzitu bolesti pri tejto chorobe. Ten prívlastok sulfát pri chondroitíne a glukozamíne znamená že oba sa používajú ako sírna soľ (sulfát). Potom sa tu nachádza aj metylsulfonylmetán (MSM), čo je jednoduchá organická zlúčenina obsahujúca síru. Mnoho štúdii nasvedčuje, že má podobný efekt ako glukozamín. Je tu aj vyššia koncentrácia L-prolínu (proteogénna aminokyselina), ktorý je potrebný na biosyntézu kolagénu. Okrem vyššie uvedených je tu aj vápnik a vitamín D, ktoré sú potrebné pre zdravé kosti, ktoré sú blízko prepojené s kĺbmi. Okrem toho je tu aj veľa antioxidantov, ktoré sú účinné pri chronických zápaloch (selén, vitamín C a E).Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.