Back to the list

HCK - podpora tehotenstva a laktácie

Ach tehotenstvo, teda chcel som povedať chcené tehotenstvo! Je to radostný čas pre ženu plný očakávania nového prírastku do jej života. Teda to si aspoň ja osobne predstavujem ohľadom plánovaného tehotenstva. Mnoho žien, respektíve párov má výrazné ťažkosti s otehotnením a/alebo udržaním tehotenstva. 


Na základe tohto problému existuje celá plejáda výživových doplnkov, vitamínov alebo rôznych procedúr, ktoré sú špecificky pripravené za účelom podpory splodenia dieťaťa. Okrem tohto existuje ešte samozrejme možnosť rôznych typov umelého oplodnenia v rôznych klinikách. Aj keď názov „umelé“ oplodnenie naznačuje že tento proces je úplne neprirodzený nie je to celkom pravda. Jediný „umelý“ aspekt tohto procesu je „transport“ spermií do tela ženy. Pri umelom oplodnení sú použité „normálne“ spermie získané od muža. Aj keď treba ešte spomenúť, že existuje aj typ umelého oplodnenia kde je vajíčko oplodnené spermiou mimo tela a to je potom zavedené do tela. Ale dosť už o oplodňovaní. S tehotenstvom, respektíve s rodičovstvom ktoré nasleduje po tehotenstve súvisí aj kojenie. V dnešnej dobe existuje viacero formulácii umelého mlieko dostupných v lekárňach a v špecializovaných obchodoch. Názor odborníkov a ľudí, ktorí sa zaoberajú problematikou kojenia sa zhoduje na tom, že kŕmenie novorodencov prirodzeným materským mliekom je vysoko prospešné oproti umelým mliekam. Skoré mlieko, ktoré vzniká priamo po pôrode sa nazýva kolostrum. Kolostrum (nie ľudské!) sa dlhodobo používa ako výživový doplnok na podporu imunity. Materské mlieko obsahuje mnohé dôležité látky, okrem klasických prvkov výživy ako sú rôzne cukry, tuky a proteíny ešte aj vitamíny, hormóny ale aj mnohé protilátky. Tieto protilátky sú vysoko dôležité pre naštartovanie a rozvoj imunitného systému dieťaťa. Imunitný systém je samozrejme potrebný na zníženie alebo zabránenie vzniku infekcií u detí. 


Tiež sa tvrdí, že kojenie materským mliekom znižuje riziko vzniku mnohých chronických ochorení v dospelosti. Aj keď podľa mňa tieto ochorenia sú ovplyvnené mnohými ďalšími faktormi. Do tejto skupiny patrí okrem iných alergia, astma, obezita, cukrovka typu I. Okrem toho je kojenie aj prospešné pre samotnú matku. Znižuje napríklad popôrodnú depresiu. Kojenie je úplne esenciálne pre tvorbu emocionálnej väzby medzi matkou a dieťaťom. Nakoľko s tehotenstvom aj s kojením môžu byť problémy, existuje špeciálna zmes HCK Komplexu určená na podporu tehotenstva a laktácie. A čo také obsahuje táto zmes? Je tu samozrejme železo. Železo je esenciálne pre tvorbu červených krviniek a je absolútne nutné pre zdravý priebeh tehotenstva a vývoj plodu. Druhým rovnako dôležitým komponentom tejto zmesi je kyselina listová (vitamín B9). Kyselina listová je nutná pre syntézu báz nukleových kyselín (DNA a RNA), ktoré sú nutné pre zdravé delenie buniek. Delenie buniek je kľúčové pre rast a zdravý vývoj plodu. Nedostatok kyseliny listovej bol definitívne spojený so vznikom viacerých typov malformácii plodu. Kyselina listová sa tiež nachádza v materskom mlieku. Vápnik spolu s vitamínom D je potrebný pre správny vývoj a rast kostí, vápnik sa tiež vo vysokej koncentrácii nachádza aj v materskom mlieku. Prísun horčíka v tehotenstve napomáha znižuje riziko preklampsie počas tehotenstva. Zvyšok zmesi je tvorený esenciálnymi antioxidantmi a vitamínmi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.