Back to the list

Tehotenské testy - aké typy poznáme a ako fungujú

Ach staré dobré testy. Kto by ich nemal rád? Ale tento krát hovorím samozrejme o špecifickom type testov. A to sú tehotenské testy! Pre niekoho je ich pozitívny výsledok naozaj vytúžený, pre iných je to hrozivá realita. Ale ako vlastne v skutočnosti fungujú? 


Tuto sa budem venovať len testom, ktoré zisťujú prítomnosť tehotenstva z moču. Čo sú tie takzvané domáce testy. V klinických podmienkach je samozrejme možné určiť tehotenstvo aj z krvi alebo pomocou vyšetrenia ultrazvukom. A ako je to s presnosťou, respektíve so spoľahlivosťou výsledkov týchto testov? Tak výrobcovia ak už uvádzajú čísla na testoch je to minimálne 99% presnosť, čo je riadne vysoká presnosť, to vám poviem. Podľa wikipédie je presnosť testov pri dodržiavaní inštrukcií 97%, čo je stále dosť vysoké číslo, ale bez čítania inštrukcií klesá presnosť až na 75%. Viete ako sa hovorí, že praví muži nečítajú inštrukcie? Ťažko povedať či to platí aj pre užívateľky tehotenských testov... Výrobcovia tiež tvrdia, že test je možné spoľahlivo použiť už pár dní po oplodnení. A aký je vlastne mechanizmus týchto testov? Princípom je detekcia určitej hladiny ľudského chorio-gonadotropínu v moči (anglicky Human Chorionic Gonadotropin – HCG). HCG je glykoproteínový hormón, ktorý je produkovaný za fyziologických podmienok placentou (ktorá vzniká samozrejme až po oplodnení). Jeho hlavnou funkciou je udržiavanie funkcie žltého telieska počas začiatku tehotenstva, čo je priamo zodpovedné za podporu a udržanie rastu plodu. Domáce tehotenské testy, ktoré sa momentálne používajú sú založené na imunologickej reakcii. Tieto testy obsahujú monoklonne protilátky (čo je monoklonna protilátka je nad rámec tohto textu), ktoré sú proti HCG. Tie sa na HCG naviažu a vznikne komplex antigén-protilátka. Nakoniec je na monoklonnej protilátke aj nejaké značenie, ktoré po vzniku vyššie uvedeného komplexu mu dodá farbu aby sme ho mohli vidieť aj voľným okom. 

A aká je citlivosť týchto testov? Na všetkých, ktorých som našiel v lekárni sa uvádza 10 mIU/ml (IU je medzinárodná jednotka, používaná pre „meranie“ koncentrácie veľkých molekúl, ako sú napríklad enzýmy). To je už zjavne dosť citlivé, pretože staršie testy sa odporúčalo vykonávať s ranným močom, ktorý je výraznejšie koncentrovaný, pretože mali výrazne nižšiu citlivosť. Ešte nám ostáva dodať že môžu vzniknúť aj falošne pozitívne výsledky. Užívanie niektorých liečiv môže vyvolať takéto výsledky. Sú tiež niektoré ochorenia, ktoré môžu spôsobiť zvýšenie hladiny HCG aj bez tehotenstva, napríklad niektoré špecifické typy rakoviny. Nakoniec sú tu ešte jednotlivé typy tehotenských testov, ktoré sa líšia len typom prevedenia. Mám rád keď sa ma v lekárni záujemkyne (občas ich kupujú aj muži, to je pravda) o tehotenské testy opýtajú, ktorý test je najlepší... Ja vždy odpoviem, že mne všetky testy vyšli negatívne... Sú testy, ktoré treba namočiť do nádobky obsahujúcej moč (strip). Potom je taký typ, ktorý sa dáva priamo do prúdu moču (midstream). Tuto teda aspoň ja predpokladám, že ten prúd je ten čo vychádza priamo z testovanej ženy... Posledným typom sú také, kde sa moč naberie do malej pipetky a potom sa nakvapká na testovací prístroj (cassette). Taktiež že vraj existuje aj digitálny tehotenský test, s ktorým sa výsledky môžu dať rovno na sociálne siete a pochváliť sa pred svetom... úprimne neviem čo je výhodou digitálnych tehotenských testov. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.