Back to the list

Svrbivé ekzémy na pokožke skrotí Psilo-Balsam


Psilo-Balsam je dermálny gél určený na terapiu kožných alergických reakcií a svrbivých prejavov – uštipnutie hmyzom, popŕhlenie niektorými rastlinami, svrbivé ekzémy a podobne. Dal by sa označiť ako obdoba Fenistil gélu. Aktívnou látkou (liečivom) je H1-antihistaminikum difenyhydramín. Čo znamená že dokáže blokovať histamínové H1-receptory. Difenhydramín patrí k takzvaným anithistaminikám prvej generácie. 


Látky prvej generácie sa vyznačujú hlavne tým, že v mozgu pôsobia aj na iné ako histamínové receptory, čo sa vyznačuje tým, že majú aj sedatívny a anxiolytický (dokáže potláčať úzkosť) účinok. Dnes sa používajú aj na tieto indikácie. Objavený bol ešte v 40. rokoch minulého storočia. Vo forme gélu na lokálne použitie je v prítomnosti na Slovensku dostupný aj bez receptu. Vo forme tabliet je len na predpis. 


Pri lokálnom použití sú jeho nežiadúce účinky – sedácia, zhoršenie koordinácie pohybov len minimálne. Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.