Back to the list

Svrbí? Použite pero po uštipnutí hmyzom!

Kedysi pred dávnymi časmi som sem napísal pár slov o repelentoch. Čo ale robiť keď nemáme repelent, alebo repelent z nejakého dôvodu zlyhal? To vedie samozrejme k vzniku štípanca a všetkými s ním spojenými problémami. 


Mnoho ľudí používa rôzne, takzvané domáce prípravky. O niektorom z nich ste už určite niekedy v živote počuli. Napríklad prikladanie cibule, citrón, zemiak, ocot alebo dokonca zubnú pastu. Predstavivosti sa medze nekladú! Existujú aj viaceré „oficiálne“ možnosti terapie. Keďže jednou zo zložiek mnohých žihadiel hmyzu je histamín, je možné použiť liečivá, ktoré ho ovplyvňujú. Viaceré negatíva po bodnutí žihadlom sa dajú zmierniť použitím topických (lokálnych) prípravkov s obsahom H1-antihistaminík. Príkladom takéhoto prípravku je napríklad Fenistil gél (ktorý je v čase písanie tohto článku voľne predajný). Alternatívou k takýmto gélom a krémom sú takzvané perá po uštipnutí. Tieto sa aplikujú na neporušenú kožu po uštipnutí alebo „uhryznutí“ otravným hmyzom. A čo vlastne takéto perá obsahujú? Atrament? V skutočnosti sa tu nachádzajú rôzne látky. Jednou z nich, ktorá je vysoko populárna v týchto výrobkoch je amoniak. Teraz si asi poviete viacerí, že prečo amoniak. A to je dobrá otázka. Samozrejme sa tu nachádza len silne zriedený amoniak (okolo 3%). Ale ako amoniak pomáha pri uštipnutí mi je úprimne záhadou a tento stav nezmenilo ani krátke hľadanie na internete. 


Ale podľa viacerých štúdií čo som pozeral amoniak naozaj dokáže zmierniť nepríjemné pocity spojené so štípancami. Možno je za tým jeho bázický charakter? Ja len viem že kontakt kože s koncentrovaným amoniakom (okolo 26%) je naozaj nepríjemný. Ale tak nie je nutné niečomu rozumieť na to aby to aj fungovalo! Druhou zložkou častou v týchto perách je chlorid hlinitý. Táto anorganická soľ funguje na základe svojho adstringentného účinku – dokáže sťahovať kožné póry a tým znižovať opuch a pocit svrbenia v postihnutej oblasti. Okrem týchto dvoch chemikálii sa v perách nachádzajú rôzne silice a extrakty z rastlín. Napríklad z mandle, pagaštanu konského, slezu lesného alebo nechtíka. Z prírodných látok sú tu okrem iných gáfor, mentol alebo geraniol. Existujú aj detské verzie pier, kde nie je prítomní ani amoniak ani chlorid hlinitý. Neviem čo viac by som ešte mohol napísať týmito perami... teda chcel som povedať o týchto perách. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.