Back to the list

Strava ako otrava? 

V dnešnej modernej dobe by mal človek žiť rýchlo, zdravo a úspešne. Tento názor mi pripomína starý vtip o tom, ako by mal vyzerať dokonalý manžel. Nepije, nefajčí, neodvráva, neexistuje. 


Zdá sa, že v posledných rokoch je každý tretí a aj jeho pes zrazu odborníkom na výživu. Nielen na tú zdravú, ale celkovo na každú. Okrem starého známeho vegetariánstva a vegánstva sa objavilo mnoho vtipných, niekedy až smutne vtipných teórii a nápadov o stravovaní.

Strašiaci v potravinovom poli

Mnohokrát je základom týchto nápadov vytvorenie „strašiaka“. Strašiakom je nejaká skupina potravín, samotná potravina alebo aj len zložka potravy, ktorej sú pripisované častokrát všetky problémy, ktoré trápia ľudstvo – od miernej nevoľnosti až po mužskú plešivosť. 

Napríklad názor, že mlieko je vysoko nebezpečné, podporuje zápalové procesy, tvorbu hlienov a poškodenie kostí. Pretože, niekto to povedal. Ďalším strašiakom sú zemiaky, ktoré sú vraj zodpovedné taktiež za mnoho neduhov. Prečo? Tak to je naozaj ťažko povedať. 

Prvý obvinený: cholesterol

Cholesterol je tiež známy delikvent, ale v jeho prípade skoro všetci vedia, že existuje zlý aj dobrý cholesterol. V skutočnosti je to ten istý cholesterol. Rozdelenie je založené na tom, v akých časticiach sa cholesterol presúva po ľudskom tele. 

Cholesterol sa nachádza v bunkovej membráne takmer všetkých buniek okrem húb (tie miesto neho majú ergosterol). Z cholesterolu sa v tele vyrábajú všetky steroidné hormóny a žlčové kyseliny. 

Kedysi naozaj leteli aj mastné kyseliny. Všetko bolo zrazu o omega-3 (ω-3) nenasýtených mastných kyselinách. Osobne by som tipoval, že 80% tých, ktorí toto slovné spojenie používajú, nemajú ani hmlistú predstavu o tom, čo to vlastne znamená a aký to má pre ľudské telo dopad. Ale znie to naozaj štýlovo, no nie? 

Existuje výborná rada, ktorá platí všeobecne: „Všetko s mierou!“. Extrémy sú zlé. O cholesterole stále platí to, čo som pred chvíľou napísal, ale priveľa cholesterolu človeku doslova upchá cievy. 

Ešte treba samozrejme spomenúť dnes už vysoko populárne alergie. Samozrejme, že ak je niekto alergický na mlieko, tak nemôže každý deň vypiť dva poháre. 

Sladký život aj bez sladkostí?

Takto sa dostávame k strašiaku menom cukor. Cukry, alebo ak chcete byť ako odborník na stravovanie tak sacharidy, alebo karbohydráty. O tom, čo sú a ako sa delia z chemického hľadiska cukry vás nebudem zaťažovať. 


To, čo sa ale väčšine z nás predstaví pod slovom cukor je sladká chuť. Tu sa dostávame do problémov, pretože vzťah medzi chemickou štruktúrou a chuťou látky doteraz nie ustanovený. Aj samotné hodnotenie ako veľmi je niečo sladké je silne subjektívne. Jednoduché chemické cukry, ako je napríklad glukóza, sacharóza alebo fruktóza, sú podľa „stupníc“ sladkosti relatívne málo sladké. 

Glukóza ako palivo pre telo

V ľudskom tele sa všetky stráviteľné látky, ktoré majú štruktúru cukrov, nakoniec metabolicky premenia na glukózu. Glukóza je hlavným zdrojom energie pre človeka, do zásoby sa glukóza premieňa na polymérny cukor – glykogén (rastliny miesto glykogénu vytvárajú dobre známy škrob). 

Hladinu glukózy v krvi regulujú hlavne dva životne dôležité hormóny – inzulín a glukagón (nemýliť si glykogénom). Choroba vyplývajúca z neprítomnosti alebo zníženej hladiny inzulínu je cukrovka (Diabetes mellitus). Pred pár dňami som na internete objavil neskutočne zaujímavú rozpravu o škodlivosti glukózy. 

Kde autor tvrdí, že glukóza je vlastne zodpovedná ešte aj za starnutie človeka. Vraj telo sa snaží mať hladinu glukózy v krvi na čo najnižšej úrovni, tak aby nebola prítomná hypoglykémia (nebezpečný stav nízkej hladiny glukózy v krvi). Toto je do neba volajúci nezmysel. Človek, ktorý netrpí cukrovkou a má zdravé obličky, nebude mať v moči žiadnu glukózu, pretože je v obličkách vychytávaná späť z primárneho moču. 

Toto a fakt, že existuje stav hypoglykémie a hypoglykemický šok jasne poukazujú, že glukóza je pre človeka nesmierne dôležitá. Ale ako zo všetkým, aj cukor musí človek jesť s mierou. Okrem vyššie spomenutého glykogénu je nadbytočný cukor metabolickými cestami nakoniec premenený na tuky. 

Sladkosť z olovených nádob

Pretože existujú ľudia, ktorí nemôžu alebo nechcú prijímať prírodné cukry - ľudia chorí na cukrovku, obézni a tí, čo si strážia postavu. Preto hľadali už od pradávna iné sladké látky. Prvou takou látkou bol octan olovnatý

Neuveriteľné, pretože tak ako všetky vo vode rozpustné soli olova, je octan olovnatý silne jedovatý. Ako sladidlo sa používal už v antickom Ríme, kde bol prvýkrát náhodne pripravený uskladnením octu v olovených nádobách. Ironické je, že na prvý pohľad sa podobá modernému kryštálovému cukru. To ale boli časy, keď moderná veda ešte neexistovala.

Sú umelé sladidlá démoni? 

Až s modernou chémiou prišli na svet (relatívne) bezpečné umelé sladidlá. Asi najznámejším je dnes už legendárny sacharín, ktorý sa dodnes používa. Okrem neho existujú ešte aspartám, cyklamát alebo acesulfám. V praxi sa väčšinou používajú umelé sladidlá v kombinácii a tam, kde sa používajú len na úpravu chuti (sú viac ako tisíc násobne sladšie ako glukóza), sa kombinujú aj s prírodnými cukrami.

Dnešní „odborníci“ na stravovanie, hlavne tí internetoví, zvyknú umelé sladidlá neskutočne démonizovať. Napríklad to, že sú schopné vyvolávať rakovinu. U ľudí tento účinok zatiaľ nebol pozorovaný u umelých sladidiel povolených v rámci EÚ. 

Veď nakoniec umelé sladidlá nikto človeka jesť nenúti, aj keď je pravda, že na úpravu chuti sa používajú aj v niektorých liekoch, ale len v malých množstvách. Keďže nemajú štruktúru podobnú prírodným cukrom, nepriemieňajú sa na glukózu v tele a môžu ich jesť aj cukrovkári. 

Avšak dnes už existujú aj viaceré prírodné sladidlá, ktoré nemajú chemickú štruktúru cukrov, a preto pre nich platí ohľadom metabolizmu to isté, ako pre umelé sladidlá. U nás dobre známe sladké drievko (Glycirhizza glabra) je zdrojom prírodného sladidla. 

Dnes je veľkým hitom aj stévia. Rod stévia zahŕňa mnoho zástupcov, ktoré podobne ako sladké drievko obsahujú sladké glykozidy. 

V lekárňach je dnes bez problémov dostať rôzne prípravky s umelými a prírodnými sladidlami. Výnimkou nie je ani Apoteka Alexandra. Sme vám k dispozícii 24/7.