Back to the list

Strašiak menom nachladnutie zas na scéne 

Vďaka vysokým teplotám a chýbajúcim mrazom, opäť nastúpila vlna nachladnutí. Ako sa mu ubrániť? Viete, aký je rozdiel medzi nachladnutím a chrípkou?


O nádche sme si už niečo povedali takmer rok dozadu. Teraz sa zameriame na túto tému ešte raz, ale podrobnejšie. Tentokrát skombinujeme nachladnutie s chrípkou. Tieto dve ochorenia sa často zamieňajú a keď sa pozrieme na ich príznaky je jasné prečo. Bolesti hlavy a hrdla, pocit únavy, prípadne horúčka. Takto sa stáva že niekto povie že má ťažké nachladnutie, ale na druhej strane ten istý človek by mohol povedať, že má ľahkú chrípku. A kto to dokáže erudovane posúdiť? 

Na nachladnutie treba byť vždy pripravení

Lekári zvyknú hovoriť, že prevencia je vždy lepšia ako liečba, takže by sme si mali o tom niečo povedať. Dá sa povedať, že prevencia proti nachladnutiu aj chrípke je skoro rovnaká. To, že je dobré sa do zimy náležite obliecť a že sa treba vyvarovať ľuďmi preplneným priestorom, je jasné. Voči chrípke sa ešte, hlavne vo Východnej Ázii, používajú aj jednoduché rúška na tvár. Tieto fungujú ako mechanická bariéra, ktorá (by mala) vychytať drobné kvapôčky obsahujúce vírusy a baktérie, ktoré unikajú chorým ľuďom, hlavne pri kýchaní a kašlaní. Ak chcete ísť farmaceutickou cestou, potom je len jediná možná stratégia. Tou je posilniť imunitu. 

Krátke opakovanie o imunite

Imunitu sme už rozoberali v minulosti. Len v stručnosti na zopakovanie, lebo to je matka múdrosti. Látky na podporu imunity imunostimulanty. Sem patrí pestrá skupina rôznych prírodných látok alebo zmesí látok, ktoré sú dostupné vo forme výživových doplnkov. Sú to imunoglukány, hliva ustricová, Shiitake a Reishi huby, kolostrá, extrakty z echinacei. Okrem toho sú, samozrejme, potrebné aj vitamíny, takže vitamínom C a B komplexom rozhodne nič nepokazíte. Imunitu je tiež možné stimulovať niektorými probiotikami. Základom ale musí byť, samozrejme, správna životospráva, takže treba mať chladnú hlavu a nohy v teple, to je základ. 

Chrípka a upchatý nos

Čo sa týka chrípky, na tú existujú aj vakcíny, ale tie sú samostatná kapitola. Keby však prevencia nefungovala, to sa môže stať, mohli by sme si ešte zhrnúť, čo potom, keď už je nádcha/chrípka/nachladnutie/angína na streche. Na upchatý nos a nádchy sú rôzne nosné spreje alebo kvapky. O tých sme si tiež už hovorili, dokonca nedávno, takže opäť len taký extrakt. Z chémie môžu takéto prípravky obsahovať dekongestanty, to sú látky ktoré znižujú opuch a tvorbu hlienu na nosnej dutine – Olynth, Nasivin, Otrivin a iné. Ľudia s vysokým krvným tlakom alebo chorým srdcom by sa mali prípravkom s týmito látkami vyvarovať. 

Z prírodného arzenálu potom obsahujú rôzne rastlinné silice, prípadne aktívne látky týchto silíc, ako napríklad mentol alebo eugenol – OtrivinMenthol, Muconasal. Treťou alternatívou sú prípravky na základe morskej alebo minerálnej vody – Stérimar, Quixx alebo Vincentka. Proti bolesti hlavy a horúčke sú tu klasické protizápalové prípravky. Obsahujú paracetamol, ibuprofén alebo acetylsalicylovú kyselinu, prípadne v kombinácii s inými látkami. 

Tlmia horúčku, zápal a bolesti spojené s týmto ochorením. Treba však pamätať, že acetylsalicylovú kyselinu (aspirin, acylpyrín...) nesmú deti a mládež, ak je známe, že majú chrípku (Reyeho syndróm). Proti chrípke sa spomínané liečivá často kombinujú s kofeínom, pseudoefedrínom alebo kodeínom. Kofeín a pseudoefedrín majú človeka tak trochu „nakopnúť“. Prípravky obsahujúce pseudoefedrín sú vysoko populárne v určitej skupine obyvateľstva. Kodeín sa pridáva na tlmenie kašľa. 

Uvedené liečivá a ich kombinácie sa okrem tabletovej formy alebo kapsúl často používajú aj vo forme takzvaných horúcich nápojov – Theraflu, Coldrex, ParalenGrip. Sú to prášky s rôznymi príchuťami, ktoré sa rozpustia v horúcej vode, a potom vypijú pre rýchlejší nástup účinku. Okrem chémie je tu, samozrejme, aj príroda. Existuje viacero čajovín, ktoré sú určené špecificky na boj s nachladnutím – Perospir, Tatránska priedušková zmes, Pulmoran, Pectorales, Prieduškový čaj s vitamínom C. Obsahujú kvety lipy, bazy, slezu a šípky, plody šípky, ríbezle alebo feniklu, koreň ibišteka, listy šalvie, vňať tymiánu, hluchavky alebo mäty prípadne Islandský lišajník. Okrem toho, samozrejme, už v rámci prevencie spomínané vitamíny C a celá skupina vitamínov B. Tým sa nič nepokazí. 

Ak nie ste si istí, ako si poradiť v časoch nachaldnutia a chrípky, opýtajte sa svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.