Back to the list

Soledum - uľahčuje vykašliavanie a pôsobí proti zápalu


Soledum je voľno-predajný liek, ktorý sa používa na liečbu rôznych ochorení dýchacích ciest – napríklad zápal priedušiek, zápal prínosových dutín, astmy alebo rôzne typy prechladnutia. Sú to mäkké želatínové kapsule v dvoch silách – 100 alebo 200 mg. 


Účinnou látkou tohto prípravku je eukalyptol (taktiež známy ako cineol). Chemicky je to cyklický éter, kyslíkatý terpenoid. Je to prírodná látka, ako jeho názov naznačuje je to hlavnou obsahovou látkou eukalyptovej silice. Okrem eukalyptu sa nachádza aj v niektorých iných rastlinách. Eukalyptol sa ako zložka rôznych rastlinných silíc alebo olejov používa v mnohých prípravkoch na liečbu ochorení dýchacích ciest a zubných pást alebo ústnych vôd. Soledum by sa nemal používať u detí mladších ako 12 rokov a u tehotných alebo dojčiacich žien. Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 


Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.