Back to the list

Široké využitie serrapeptázy


Serrapeptáza je super účinný výživový doplnok. Tento enzým účinkuje proti-zápalovo, znižuje bolesť, znižuje sekréciu hlienu, ničí krvné zrazeniny, pomáha s Alzheimerovou chorobou, znižuje riziko infarktu a porážky (cievnej príhody), pôsobí antimikrobiálne, znižuje intenzitu erytrém. Ďalej ževraj dokáže pomáhať pri implantátoch, syndróme karpálneho tunelu a nízkom počte spermií. Čo je to serrapeptáza?


Na začiatok je to enzým, to sme si už povedali. Špecificky je to proteáza (proteolytický enzým), čo znamená že to je enzým, ktorý katalyzuje rozklad proteínov na ich základné prvky - aminokyseliny. Originálne bol izolovaný z baktérií žijúcich v tráviacej sústave lariev priadky morušovej. Tie používajú tento enzým na rozloženie svojich kukiel. Larvy priadky morušovej sú zdrojom hodvábu. Špecifickejšie serrapeptázu produkujú baktérie druhu Serratia. 

Poďme sa teda bližšie pozrieť na účinky serrapeptázy v ľudskom tele.Zdá sa že proti-zápalový účinok je založený na urýchlení rozkladu mŕtvych buniek a materiálu z týchto buniek a tým znižuje imunitnú odpoveď na tieto prvky a tým aj zápalovú reakciu. Tiež napomáha odstraňovať tekutinu (exsudát?) zo zápalových ložísk. Dokáže vraj inaktivovať toxíny spôsobujúce opuch a bolesť a tiež dokáže rozkladať cyklooxygenázu. Ale čo sa týka rozkladu cyklooxygenázy, prečo je to dôležité? Cyklooxygenáza je enzým, ktorý katalyzuje vznik prostaglandínov. Tento enzým je blokovaný prakticky všetkými nesteroidnými protizápalovými liekmi (NSAID), čo je podstatou ich proti-zápalového účinku. Prostaglandíny sú opisované ako mediátori zápalu, avšak majú aj iné úlohy ako je ich zapojenie v zápalovej reakcii. Proti-zápalový účinok sa tak skombinuje so schopnosťou potlačiť bolesť. V prípade NSAID to ide ruka v ruke. Zdá sa, že serrapeptáza dokáže blokovať uvoľňovanie niektorých mediátorov bolesti, na stránke sa spomína bradykinín. Avšak v tom istom odstavci sa uvádza, že schopnosť tlmiť bolesť u serrapeptázy je výrazne nižšia ako u NSAID. 

Ďalej tu máme zníženie sekrécie hlienu. Serrapeptáza zjavne znižuje viskozitu hlienu a tým urýchľuje jeho odstraňovanie z dýchacích ciest. Zdá sa že znižuje aj intenzitu kašľu a množstvo neutrofilov v spúte. Tento účinok serrapeptázy sa hodnotí trochu zložitejšie, ťažko povedať akým účinok tlmí kašeľ ale zvyšok vyzerá opodstatnene.Serrapeptáza dokáže rozkladať fibrín. Fibrín je proteín, ktorý sa podieľa na tvorbe krvných zrazenín, vytvára základnú nerozpustnú sieť, na ktorú sa ďalej viažu krvné doštičky. Preto je serrapeptáza schopná rozkladať krvné zrazeniny a plaky v cievach. Zdá sa, že na základe tohto dokáže potláčať aj tvorbu chrást. Krvná zrážanlivosť je esenciálny proces pre náš život. Je to tiež veľmi komplexný systém ktorý si vyžaduje dôslednú reguláciu. Krvné zrazeniny v cievach sú patogénne a môžu viesť k vzniku trombov (krvná zrazenina vo vnútri neporušenej cievy) až embólii (upchatie cievy nejakým telesom, napríklad uvoľneným trombusom). Krvné zrazeniny sa patologicky môžu tvoriť aj na chirurgických a iných implantátoch v tele. Na tomto mechanizme je založená aj prevencia cievnych príhod serrapeptázou. Je pravda, že infarkt a mozgová príhoda môžu byť spôsobené embolizáciou dôležitej cievy alebo upchatím cievy artériosklerotickým plakom. Takže ich prevencia je tiež prevenciou cievnych príhod!Tak čo sa týka Alzheimerovej choroby, tvrdenia sú založené zatiaľ na štúdiách na zvieratách. Okrem toho sa odvoláva na proti-zápalových účinkoch serrapeptázy.Antimikróbny účinok serrapeptázy je zjavne založený na jej schopnosti rozkladať biolfilm tvorený baktériami. Napríklad S. aureus. Toto narúša patogenitu baktérii a umožňuje lepšie prenikanie antibiotík k nim. 

Čo sa týka tých spermií. Tá štúdia bola zjavne vykonaná na pacientoch ktoré trpeli infekciou pohlavného ústrojenstva. Serrapeptáza bola užívaná spolu s chinolónmy (čo sú legitímne antibiotiká) a preto by som na základe tejto štúdie, bol radšej opatrný.Takže si to zhrňme. Serrapeptáza je proteín tvorený nepatogénnou baktériou, ktorá originálne žije v tráviacom trakte lariev motýľa (alebo moly?). Tento proteín má široké spektrum účinkov na ľudské telo a zjavne takmer žiadne nežiadúce účinky! 

Tak na čo ešte čakáte? Serrapeptázu vo forme enterosolventných tabliet alebo kapsúl vyrába napríklad EduPharma alebo Kompava. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.