Back to the list

Šalvia - rastlina s mnohými pozitívnymi účinkami

Šalvia lekárska (Salvia officinalis, Lamiaceae) je poloker zvyčajne vysoký 20 až 80 cm, s krátko rozkonárenými listnatými stonkami a s podlhovasto vajcovitými, vrúbkovanými, sivo-plstnatými listami. Súkvetie je zložené z papraslenov, obojpohlavných súmerných kvetov s opadavými listencami svetlo modrej až fialovej farby. 


Plodom sú tvrdky. Domovom šalvie je južná Európa, u nás sa často pestuje ako okrasná kvetina. Pre obsahové látky sa zbierajú samotné listy, prípadne listy spolu s bylinnými stonkami (ako vňať) najčastejšie v období od mája do júla. Suší sa potom na tienistých a vzdušných miestach. Z obsahových látok sú to silice – tujón, cineol, gáfor, borneol a iné, ďalej rôzne horčiny terpenoidného charakteru, ako napríklad karnezol, triesloviny a estrogénom podobné látky. Trieslovinám a kyslíkatým derivátom diterpénov sa pripisuje zodpovednosť za protizápalové účinky. 

Výťažky a prípravky z tejto rastliny sa používajú hlavne ako adstringens. Napríklad pi zápaloch ústnej dutiny, aftách, angínach alebo pri zápaloch tráviaceho traktu. Ďalej sa táto rastlina používa aj pre svoje antispetické a fungicídne účinky, schopnosť znížiť potenie (hlavne nočné) a zastavenie laktácie. V lekárňach je dostupný aj bylinkový čaj zo samostatnej šalvie. Je takisto zložkou čajovín na vykašliavanie (Pulmoran), diabetických čajovín (Diabetan), alebo čajovín proti hnačkám (Tormentan). Šalviové silice sa používajú vo farmácii a voňavkárstve na úpravu vône. Okrem tohto sa používa aj v kuchyni ako korenie. 

Aj niektorí iní zástupcovia rodu šalvia sa považujú za liečivé byliny. Do tejto skupiny patrí napríklad Šalvia španielska (Salvia lavandaefolia) alebo Šalvia muškátová (Salvia sclarea).Arnika horská (Arnica montana, Asteraceae) je trváca bylina výšky okolo 50 cm s podzemkom, s podlhovasto vajcovitými listami prízemnej ružice.. Priama brvitá byľ nesie dva až štyri protistojné podlhovasté listy a niekoľko sýto-žltých až oranžových kvetov. Plodom sú nažky s chochoľcami. Domovom tejto rastliny aj napriek jej menu je Európa. Dnes rastie takmer na celej Európe, okrem južnej a severnej Európy a ostrovov Veľkej Británie. Na Slovensku rastie voľne len minimálne. Účinné látky obsahuje takmer celá rastlina. Zbierajú sa celé kvety, vňať, podzemok aj korene. Vňať sa rýchlo suší v tenkých vrstvách na vzdušných miestach. Táto rastlina obsahuje silice – tymol, O-metyltymol, horčinu arnicín, flavonoidy, rôzne kyslíkaté deriváty triterpénov (arnichol, faradiol), karotenoidy a cholín. Za látku podmieňujúcu jedovatosť rastliny sa považuje seskviterpenoidný laktón helenalín. Vnútorné užívanie tejto rastliny je spojené s rizikom otravy, v ľudovej medicíne sa takto používala pri ochoreniach obehového systému (znižuje tlak krvi), astme a zápaloch tráviaceho traktu. Jej vonkajšie použitie je výrazne rozšírenejšie. Vo forme extraktov, tinktúr, mastí a krémov sa používa pri zápaloch, poraneniach, modrinách, do kloktadiel a pri reumatizme. Otrava sa po perorálnom podaní prejavuje poruchami tráviaceho traktu, krvácania do tráviaceho traktu, poškodením pečene, srdcovými arytmiami až smrťou. Treba sa taktiež vyvarovať použitiu príliš koncentrovaných extraktov na kožu, môžu spôsobiť kontaktnú dermatitídu alebo dokonca až nekrózu tkaniva. V literatúre sa tiež spomína, že rastlina obsahuje stopové množstvá nešpecifikovaných alkaloidov, ktoré posilňujú jej toxicitu. Extrakt z rastliny sa tiež správa mutagénne k baktériám a existuje podozrenie, že je teratogénny. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.