Back to the list

Ruta voňavá vhodná na cievy

Ruta voňavá (Ruta graveolens) je trváca bylina dosahujúca výšku 30 cm so striedavými, stopkatými, neparno perovitými listami. Malé žltkasté kvety sú uložené v metlinových súkvetiach. Plodom je tobolka. Pôvodným domovom tejto rastliny je južná Európa, Turecko a niektoré oblasti severnej Afriky. U nás zdomácnela. 


Ako liečivá rastlina sa Ruta používala už od staroveku. Na liečebné účely sa zbierajú buď samotné listy alebo celá vňať rastliny. Zbierať sa môžu viac ako jeden krát počas roka. Toto môže prebiehať od jari až do jesene. Suší sa pomaly a dôkladne. V dnešnej dobe sa Ruta považuje skôr za jedovatú rastlinu. Hlavnou obsahovou zložkou, zodpovednou za charakteristickú vôňu Ruty je silica. Silica obsahuje viaceré terpenoidy a kyslíkaté deriváty terpenoidov (nonán-2-ol, nonán-2-ón, (nonán-2-yl)acetát, undekán-2-ol, undekán-2-ón, pinén, lineol, cineol a mnoho ďalších). Ďalej je tu flavoinoidový glykozid rutín, ktorý dostal meno po Rute, z ktorej bol prvý krát izolovaný. Furanokumaríny (psoralén, xantotoxín, pimpinelín, rutaretín a iné), lignány, alkaloidy (graveolín, graveolinín, rutakridon a iné) a samozrejme triesloviny. Rutín je vysoko prospešný pri cievnych problémoch, zlepšuje elasticitu ciev (znižuje ich lámavosť) a zlepšuje ich priepustnosť. 


Rutín ako samostatná chemická zlúčenina alebo jeho aglykón sa používa v mnohých výživových doplnkoch a voľnopredajných liekoch. Okrem toho sa Ruta že vraj môže používať aj na bolestivú menštruáciu, ako sedatívum, na zvýšenie vylučovania žalúdočných štiav, na tíšenie bolesti, zvýšenie tvorby materského mlieka, proti hlístam, proti reume a kŕčom. V modernej medicíne slúži Ruta primárne ako zdroj rutínu. Extrakty z Ruty ako aj samotná Ruta sú vo vyšších dávkach toxické, poškodzujú hlavne pečeň. Takisto sú teratogénne a preto by sa nikdy nemali používať v tehotenstve. Furanokumaríny ktoré sú prítomné v rastline fotosenzitivizujú kožu. To znamená že ak sa dostanú na kožu, ktorá je potom vystavená slnečnému žiareniu spôsobujú vznik bolestivých pľuzgierov. Na toto treba pamätať pri zbere alebo akejkoľvek manipulácii s Rutou. V niektorých krajinách sa Ruta ešte stále používa aj ako korenina, ale má ževraj naozaj trpkú chuť. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.