Back to the list

HCK - Problémy s počatím a téma plodnosti

Počul som že veľa ľudí chce mať deti. Ja osobne k nim nepatrím ale to teraz nie je podstatné. Splodiť potomka, zachovať rodinnú líniu a tešiť sa z potomstva je prirodzenou vlastnosťou ľudí. Veď prečo aj nie, deti sú predsa zlaté, sú najsvetlejším bodom existencie rodiča. Povedal on, ktorý deti nemá a nikdy sa ich mať nechystá... Splodenie detí je určite zábava, ale ich výchova a staranie sa o ne je samozrejme veľká zodpovednosť. 


Okrem toho existujú aj ľudia, ktorí by deti naozaj mať chceli ale bohužiaľ nemôžu mať. Existuje viacero príčin neplodnosti u žien i u mužov. A keďže dámy majú prednosť poďme sa najprv pozrieť ako je to s problematikou tohto charakteru u žien. Niektorým príčinám ženskej ale aj mužskej neplodnosti sa jednoducho nedá vyhnúť. Sem patrí relatívne veľká skupina rôznych genetických porúch. Tieto mutácie a chyby v DNA sú vrodené a v drvivej väčšine prípadov sa s nimi nanešťastie nedá nič robiť. Detaily a mechanizmy jednotlivých genetických anomálii sú nad rámec tohto článku. Ďalším nezmeniteľným faktorom je vek ženy. Áno dámy je to naozaj tak, aj keď je to smutné. So zvyšujúcim sa vekom klesá plodnosť ženy a zároveň narastá riziko výskytu vrodených chýb u detí týchto „starších“ matiek. Väčšina zdrojov uvádza že plodnosť začína výrazne klesať po období zhruba medzi 32 až 36 rokmi života. Potom sú tie príčiny, ktoré sa aspoň do určitej miery dajú ovplyvniť. Sem patria niektoré sexuálne prenosné ochorenia. Fajčenie cigariet a všeobecne užívanie drog bez ohľadu na spôsob ich aplikácia má tiež výrazne negatívny dopad na plodnosť ženy. Ďalej sú to extrémne hodnoty telesnej hmotnosti. Obezita a nadmerná telesná hmotnosť ale aj podvýživa a príliš znížená telesná hmotnosť ženy sú ďalšími negatívnymi faktormi. Iným avšak výrazne zriedkavejším dôvodom neplodnosti je radiácia. Dopad rádioaktívneho žiarenia závisí od dĺžky expozície a intenzity žiarenia. Najčastejšou príčinou vystavenia niekoho radiácii v našich končinách je rádioterapia pri liečení nádorových ochorení. A keď je už reč o tomto type ochorení, prakticky všetky liečivá používané na terapiu rakoviny pôsobia negatívne na plodnosť. Okrem tejto skupiny liekov môžu negatívne ovplyvniť plodnosť aj liečivá z iných farmakologických skupín, ako sú napríklad niektoré lieky zo skupiny imunosupresív. Radiácia a vyššie uvedené druhy liečivá najvýraznejšie zasahujú rýchlo sa množiace bunky. Takéto bunky sú napríklad rakovinové bunky ale aj mnohé typy zdravých buniek, napríklad dozrievajúce spermie alebo kmeňové bunky oplodneného vajíčka. Medzi poslednými príčinami ženskej neplodnosti sú niektoré závažné ochorenia, ako napríklad cukrovka prvého typu, ťažké ochorenia pečene a nakoniec samozrejme ochorenia, anatomické anomálie alebo fyzické poškodenie maternice alebo zvyšku ženských pohlavných orgánov. Tak a teraz si poďme posvietiť na pánov. Aby som sa moc neopakoval, mnoho príčin je v podstate rovnakej povahy ako tie ktoré sme si povedali u žien. Aj u mužov existuje viacero genetických porúch, ktoré môžu okrem iného viesť k neplodnosti. 


Ďalej rovnaký dopad majú aj niektoré pohlavne prenosné infekcie. Rádioaktívne žiarenie a tie druhy liečiv spomenuté v časti o ženskej neplodnosti majú presne taký istý efekt ako bol vyššie uvedený aj na mužov. U mužov je vzhľadom na dnešnú kultúru dobré pripomenúť aj to že negatívne na plodnosť muža pôsobia aj anabolické steroidy, vysoko obľúbené u niektorých kulturistov. Nakoľko anabolické steroidy majú vždy aj určitý androgény účinok, ktorý cez spätnú väzbu spôsobuje zníženie funkcie semenníkov. Rovnako aj fajčenie, alkohol a drogy majú ten istý dopad na plodnosť mužov ako je tomu aj u žien. Rovnako je tomu aj pri obezite. Vek rovnako negatívne pôsobí na plodnosť muža, avšak dopad veku na plodnosť nie je až tak dramatický ako je tomu u žien. Ďalej sú to tiež mnohé vážne ochorenia, napríklad aj ochorenia obehového systému, ochorenia a anatomické poruchy pohlavných orgánov muža. U mužov na plodnosť zle pôsobí aj prílišné teplo a tlak na vonkajšie pohlavné orgány, takzvané gule. Príkladmi tohto sú napríklad dlhodobé jazdenie na bicykli, motorke alebo koni, alebo ak si muž nechá dlho horúci laptop na rozkroku. U oboch pohlaví platí, že presná príčina neplodnosti sa nikdy nezistí – tiež známe ako idiopatická neplodnosť. A čo robiť keď už je neplodnosť prítomná? Tak je jasné, že terapia musí zodpovedať vyvolávajúcej príčine, ak je samozrejme známa. U žien potom existujú ešte rôzne druhy umelého oplodnenia. Sú vnútromaternicové aj mimomaternicové ale možno aj iné typy umelých oplodnení. Ale čo ak príčina maternice nie je známa? Prirodzene sú tu potom ešte rôzne výživové doplnky na trhu. Napríklad taký Infolic, ktorý je určený na zvýšenie možnosti počatia u žien. Okrem týchto hromadne vyrábaných prípravkov je tu ako inak aj špecifická zmes od HCK Komplexu. Existuje špecifická zmes pre ženy aj pre mužov. Takže najprv čo je v zmesi pre ženy? Najprv je tu vápnik, ktorého nedostatok spolu s nedostatkom vitamínu D alebo vitamínu K2 sa spája so zníženou plodnosťou žien. Ďalšou dôležitou kombináciou je železo a kyselina listová. Obe sú kľúčové pre množenie buniek a tvorbu nových červených krviniek. Znížení hladiny kyseliny listovej sú okrem zníženej plodnosti spojené aj so zvýšením rizika vzniku malformácii u plodu. Podľa internetu je aj selén jednám z mikronutrientov, ktoré napomáhajú plodnosti u žien. A teraz zmes pre pánov. Tá je jednoduchšia, veď u mužov je to tam dole výrazne jednoduchšie. Najdôležitejšou zložkou je samozrejme zinok. Ten sa nachádza v najvyšších koncentráciách práve v ejakuláte a v prostate. Vysoká koncentrácia zinku v týchto oblastiach je priamo úmerná vysokej pohyblivosti spermií. Ďalej je tu selén, ktorý je jednak antioxidantom a je tiež potrebný pre správny metabolizmus zinku. Obe zmesi okrem spomenutých ingredientov ešte obsahujú aj ostatné vitamíny a dôležité antioxidanty. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.