Back to the list

Príprava krémov v našej Apoteke 

U nás v lekárni Apoteka Alexandra sa venujeme príprave mnohých IPL (individuálne pripravovaných liekov) na recept ale aj voľno predajných prípravkov vyrobených v našom galenickom laboratóriu. Z tejto poctivej lekárenskej činnosti a z používania osvedčených receptúr z Nemecka vznikli viaceré krémy. Tieto krémy sú pripravované jednak z tradičných farmaceutických surovín ale aj z rôznych „exotickejších“ prírodných materiálov. O vlastnostiach a použiteľnosti farmaceutických surovín použitých pri výrobe týchto prípravkov sme si už povedali v prechádzajúcich článkoch. Najväčšou skupinou predtým spomenutých „exotických“ materiálov sú rôzne rastlinné oleje, o ktorých sme sa už taktiež bavili v starších článkoch. Takže informácii o jednotlivých zložkách krémov by sme už mali mať viac ako dosť, bolo by fajn si povedať čo to aj o jednotlivých krémoch ako celkoch. 

Začali by sme mandľovo-pomarančovým telovým krémom. Základom tohto kvalitného krému s ľahúčkou textúrou je zmes lanolínu, bieleho vosku a cetylstearylalkoholu. Olejovú fázu tohto krému dopĺňa ešte kvalitný mandľový olej. Receptúra je nakoniec zakončená pomarančovou a vanilkovou silicou, ktoré krému dodávajú príjemnú vôňu. Ako vyživovací krém je tiež vhodný na aplikáciu na tvár. Veľmi podobným krémom je jojobový krém, ktorého olejová fáza je tvorená tukom z ovčej vlny, bielym voskom a jojobovým olejom. Na stabilizáciu obsahuje rozpustený vitamín E, vôňa je upravená pomarančovou silicou. Rovnako ako prvý krém aj toto je vyživovací krém, ktorý je možno použiť aj na tvár. 

Ďalším je telový krém, ktorý je zložený z ambidermanu, gáfru a kofeínu. Je to telový krém, ktorý pôsobí vyživujúco na kožu a podkožné tkanivá. Okrem toho vyrábame aj krém pripravený z tuku z ovčej vlny, bielej vazelíny a mandľového oleja, ktorého receptúra je dokončená ešte šaľviovou esenciou, ktorá nielen upravuje vôňu krému ale taktiež pôsobí upokojujúco na podráždenú pokožku. Tento telový krém je vhodný hlavne pri nadmernom potení počas horúcich letných mesiacov. 

Okrem krémov pripravujeme aj iné typy polotuhých alebo tuhých liečivých prípravkoch. Dobrým príkladom tohto je náš balzam na pery. Pripravuje sa zo žltého vosku, kakaového masla, kokosového a mandľového oleja. Vôňa balzamu je ešte upravená grepovou a mätovou silicou. Okrem balzamu na pery je tu aj nosová masť. Táto masť je pripravená z bielej vazelíny, tekutého paraffínu a eukalyptového oleja. Používa sa na podráždenú alebo vysušenú kožu v okolí nosných dierok. 

Na koniec by sme si mohli povedať niečo o horúcej novinke v oblasti ženského zdravia priamo z internetu. Sú to rakytníkovo-mumiové vaginálne čapíky. Rakytníkový olej pochádza z pochádza z plodov Rakytníka rašetliakového (Hippophae rhamnoides). Je bohatý na mnoho vitamínov, mastných kyselín a karotenoidov, ktoré mu dodávajú charakteristickú oranžovo-červenú farbu. Tomuto oleju sa pripisujú mnohé blahodárne účinky na ľudský organizmus. Mumio je záhadná liečivá surovina, ktorá podľa mnohých legiend pochádza z ďalekých pohorí v azíjeskej časti Ruska. Podľa rovnakých legiend táto čierno hnedá amorfná hmota obsahuje vysoké množstvo minerálnych látok ale aj organických látok ako sú aminokyseliny, vitamíny a podobne. Podľa rovnakých legiend má Mumio (niekedy sa to píše Mumyio) takmer zázračné liečivé schopnosti, ktoré zahanbia nejeden moderný liečivý prípravok. Kombinácia týchto dvoch prírodných liečivých zázrakov v kakaovom masle je pretvorená na vaginálne čapíky vhodné na aplikáciu. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.