Back to the list

Príčiny problémov s erekciou

Nejaký ten piatok dozadu sme si na tejto stránke niečo povedali o jednej z najväčších pliag moderného muža – erektilnej dysfunkcii. To ale bolo ešte za „starých dobrých“ čias keď som v tom článku hlavne žartoval o tom či to vlastne stojí za to a ako bude každí z nás potom žrebec... Možno by bolo dobré sa znovu pozrieť na tento vážny problém trochu „odbornejšie“. 


Hlavnou príčinou (podstatou?) erekcie je krv. Nie je sú to kosti (v ľudskom penise žiadna kosť nie je) a dokonca naozaj ani svaly. V penise sa nachádza špeciálne tkanivo bohaté na cievy. Pri erekcii sa cievy ktoré nesú krv do tohto tkaniva rozšíria a žily, ktoré odvádzajú krv sa zúžia a krv sa tu nahromadí. Určite svalové skupiny napomáhajú erekcii ale zdravé cievy a krvný obeh sú základom. Erektilná dysfunkcia môže mať mnoho príčin. So stúpajúcim vekom muža je tento stav stále častejší. Ďalej sú to potom organické poruchy, hlavne ochorenia postihujúce správne fungovanie ciev (napríklad ateroskleróza, diabetes mellitus, roztrúsená skleróza a iné), neurodegeneratívne choroby. Psychologické choroby a stres všeobecne. Hormonálne poruchy a choroby endokrínneho systému. Fajčenie, ale aj užívanie niektorých liekov, alebo niektorých skupín liekov! Takže v prípadoch, kedy je erektilná dysfunkcia spôsobená nejakou inou organickou poruchou alebo vonkajšou príčinou je nutné najprv vyliečiť spomínanú organickú poruchu alebo odstrániť vonkajšiu príčinu. V dnešnej dobe sú na liečbu erektilnej dysfunkcie používané len inhibítory fosfodiesterázy-5 (PDE-5). Na Slovensku sa momentálne používajú z tejto skupiny liečiv len sildenafil a tadalafil. Fosfodiesterázy sú enzýmy, ktoré štiepia fosfátové väzby v určitých molekulách. PDE-5 je subtyp fosfodiesteráz, ktorá sa nachádza v spomínanom špeciálnom tkanive penisu, kde je zodpovedná za reguláciu mechanizmu rozširovania ciev. Jej inhibíciou dôjde k zvýšeniu hromadenia krvi v penise a tým aj k „zlepšeniu“ erekcie. Sildenafil je prvým inhibítorom PDE-5, ktorý bol vyvinutý a dosiahol klinické použitie. Originálne bol navrhnutý na terapiu špeciálneho typu zvýšeného krvného tlaku – pľúcnej hypertenzie, na čo sa inak stále doteraz používa. Ale všetky inhibítory PDE-5 sú samozrejme na predpis, a ako všetky lieky ktoré majú nejaký účinok majú aj vedľajšie účinky. 

Samozrejme na liečbu tejto problematiky existuje nepreberné množstvo voľno predajných „výživových“ doplnkov a rôznych prípravkov. Mnoho z nich obsahuje jednu alebo viaceré účinné látky, rôzne vitamíny, pseudovitamíny, minerály alebo rastlinné extrakty. Ale prečo užívať jeden alebo dokonca možno viacero prípravkov, ktoré obsahujú jednotlivé zlúčeniny. S špeciálne pripravenými zložkami HCK si môžete namiešať viaceré, alebo dokonca mnohé účinné látky dokopy! O ktoré ingrediencie ide? Poďme si ich pripomenúť. L-Arginín je v dnešnej dobe vysoko obľúbená proteogénna aminokyselina, ktorá sa v našom tele zúčasťňuje na biosyntéze oxidu dusnatého (NO). Ako sme si už predtým spomenuli, NO je dôležitou molekulou, ktorá ovplyvňuje priechodnosť a správnu funkciu ciev. A ako sme si vyššie uviedli zdravé a funkčné cievy sú základným kameňom monolitickej erekcie! Ďalej je to L-karnitín, čo je neoproteogénna aminokyselina, ktorá má jednak dopad na správne fungovanie ciev ako aj na mužskú plodnosť (nachádza sa v ejakuláte, kde je jeho obsah priamo úmerný pohyblivosti spermií). Aminosulfónová kyselina taurín a normálna aminokyselina L-treonín, ktoré sú potrebné pre správnu funkciu kardiovaskulárneho systému. Zinok, ktorý je esenciálny pre správne fungovanie prostaty. Ďalej sú použité antioxidanty, ako glutatión, koenzým Q10, selén a iné. Antioxidanty sú esenciálne pre všetky životné procesy v aerobných organizmoch. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.