Back to the list

Pôvod a liečivé účinky sedmokrásky a vstavača

Sedmokráska obyčajná (Bellis perennis) je trváca bylina s prízemnou ružicou lyžicovitých alebo vajcovitých listov s jemne pílkovitým okrajom. Z prízemnej ružice vyrastajú bezlistné stonky, ktoré môžu byť dlhé okolo 20 centimetrov. Na ich konci sú pekné kvety, bielej, žltej alebo svetlo-ružovej farby usporiadané do úborov. Plodom je nažka. U nás je táto rastlina považovaná za domáci druh. 


Na liečebné účely sa sedmokráska používa až od stredoveku. Zbiera sa kvet alebo vňať. Kvety sa zbierajú od jari až po jeseň. V liečiteľstve sa používa na vykašliavanie, ako adstringens ale aj na niektoré kožné problémy. Z obsahových látok sú tu saponíny, sliz, triesloviny a organické kyseliny. 


Vstavač obyčajný (Orchis morio) je trváca rastlina dorastajúca do výšky 40 cm. Listy sú kopijovité. Hrubá stonka je na vrchole sfarbená na fialovo. Kvety sú usporiadané do klasov. Na koreňoch vznikajú guľaté hľuzy v páre. Plodom vstavača je tobolka. Pôvod rastliny nie je úplne jasný, ale predpokladá sa, že pochádza z blízkeho východu. Na liečebné účely sú sa zbierajú práve hľuzy, ktorým sa hovorí aj salepové hľuzy. Tie sa zbierajú od mája až po jún. Po usušení sa rozpráškuje. Používa sa ako mucilaginózum – čiže materiál na výrobu liečivých želatín, alebo ako nosiče iných liečivých látok. Z obsahových látok, ktoré spôsobujú tieto účinky sú to slizy (rôzne polysacharidy), škrob a jednoduché cukry. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.