Back to the list

Pomoc HCK pri zvonení v ušiach

Vyzváňa vám v ušiach? Aj keď okolo vás žiaden zvuk nie je? A dokonca aj vtedy keď máte vypaté zvonenie na mobile? Môže sa jednať o zdravotný problém, ktorý sa v medicíne nazýva tinitus“ Laicky sa tinitus nazýva hučanie v ušiach. Hlavným príznakom je vnímanie zvuku bez akéhokoľvek zvukového stimulu z okolia. 


Ľudia s touto chorobou popisujú pocit počutia zvuku v jednom alebo v oboch ušiach zároveň, poprípade ako keby „zvuk“ vznikal priamo v hlave. Napriek prvej vete tohto článku vnímaný zvuk nemusí byť len charakteru zvonenia. Okrem zvončekov boli popísané ešte zvuky podobné hučaniu, pískaniu, syčaniu, bzučaniu, pípaniu alebo tikaniu. Niektoré zdroje uvádzajú že „imaginárne“ zvuky môžu byť dokonca podobné ľudským hlasom alebo hudbe. Neviem osobne to už mne znie ako zvukové halucinácie. Ale ja nie som lekár, takže sa k tomu nebudem viac vyjadrovať. Intenzitu vnímaného hluku je tiež zjavne individuálna. Tinitus je častejší u ľudí, ktorí trpia aj inými poruchami sluchu alebo niektorými psychologickými ochoreniami. Čo spôsobuje tinitus? Existuje niekoľko porúch, ktoré spôsobujú tinitus, kedy „vnímaný“ zvuk je zachytiteľný citlivými prístrojmi. Do tejto kategórie patria pulzujúce kŕče niektorých svalov v okolí, alebo nejaké anomálie ciev v týchto oblastiach. V drvivej väčšine prípadov tinitusu sa však rušivý hluk nedá zachytiť ani tými najcitlivejšími prístrojmi. Vtedy je relatívne náročné nájsť pravú príčinu hluku. A preto tu uvediem iba niektoré faktory, ktoré sú často spojené s týmto fenoménom. Najčastejšie je to poškodenie štruktúr ucha, hlavne nervov v uchu nejakou inou chorobou sluchových orgánov alebo úrazom v tejto časti tela. Infekcie a zápaly ucha, akustický šok alebo dlhodobé vystavenie silnému hluku. Úrazy hlavy a niektoré choroby alebo poruchy mozgu alebo nervov sú tiež prispievajúcim faktorom. Z iných druhov chorôb sú to ešte okrem iných sú to Menierova choroba (poškodenie vnútorného ucha) a roztrúsená skleróza (ochorenie všeobecne poškodzujúce nervy). Niektoré psychologické poruchy ako dôvod, ktorý prispieva k tinitusu sme už spomínali. Z nich sú to najčastejšie depresia a patologická úzkosť. 


Potom sú faktorom aj lieky, ktoré dokážu poškodiť funkciu ucha. Medzi tieto liečivá patria zástupcovia z antibiotík, diuretík (látky zvyšujúce tvorbu moču), lieky na liečbu rakoviny, niektoré alkaloidy ale aj acetylsalicylová kyselina. Okrem liečiv aj niektoré jedy môžu poškodiť sluch. Niektoré pesticídy, rozpúšťadla, ortuť, olovo a niektoré halucinogénne látky. K zriedkavým príčinám tinitusu patrí nedostatok vitamínu B12 alebo železa, prípadne abstinenčné príznaky spojené s niektorými návykovými látkami. A ako sa tento problém lieči? Okrem odstránenia a prevencie vyvolávajúcich faktorov, ak je to možné sú dostupné rôzne načúvacie prístroje. Potom sa používajú aj niektoré druhy psychoterapie. Z liekov ktoré pomáhajú sa zdajú byť účinné len niektoré antidepresíva. Nakoniec sú ešte možné aj rôzne druhy alternatívnej medicíny. Ale ešte existuje aj alternatíva k alternatívnej medicíne! Hovorím samozrejme o HCK Komplexe. Nie je prekvapenie, že existuje aj špeciálna HCK Komplex zmes namiešaná na podpornú terapiu pre tinitus. Čo obsahuje taká zmes? Napríklad Gingko biloba, niektoré voľne dostupné štúdie naznačujú, že extrakty zo známeho stromu zlepšujú stav ľudí trpiacich tinitusom. Účinné látky z Ginkga sú známe pre svoju schopnosť zlepšiť krvný obeh v mozgu a tiež pomáhajú udržiavať zdravé cievy v CNS. Zvýšené dávkovanie Koenzýmu Q10 tiež že vraj zlepšuje symptómy tinitusu. Horčík sa propaguje, hlavne na internete, ako veľmi dobrá podporná terapia pri tinituse. Pointov tohto nápadu je že horčík dokáže uvoľňovať kŕče priečne pruhovaných svalov. Zinok je ďalší stopový prvok, ktorý niektorí ľudia odporúčajú pri hučaní v ušiach, iní autori naopak spochybňujú jeho efektivitu. Nedostatok vitamínu B12 a železa sa všeobecne spája so zvýšeným rizikom vzniku hučania v ušiach a preto sú v zmesi vo vyššej koncentrácii. Na záver sú ešte v zmesi esenciálne antioxidanty a zopár iných vitamínov. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.