Back to the list

Pomoc HCK komplexu pri menopauze

Už pomerne dávno sme si popísali niečo ohľadom menopauzy. Otázkou je ostalo ešte niečo iné čo by sme si mohli povedať o menopauze? Zrejme nie, ale ako sa hovorí: opakovanie je matkou múdrosti! Menopauza je obdobie v živote ženy, kedy dochádza k výrazným zmenám na tele aj na psychike. V rámci rovnováhy sa na internete objavil aj pojem pre „mužskú menopauzu“ – andropauza. Ale nalejme si teraz čistého vína! 


Všetci vieme, že to je len výmysel. Je vedecky dokázané, že u mužov puberta prechádza priamo do demencie! Každý človek jednoducho starne a so starnutím je spojený pokles fyzických a mentálnych schopností bez vplyvu pohlavia. Ale vráťme sa späť k téme tohto článku, čiže k menopauze. Je to obdobie kedy dochádza k výraznému poklesu tvorby pohlavných hormónov, kompletnému zastaveniu menštruácie a k strate schopnosti mať deti. Vek nástupu menopauzy sa môže líšiť, ale všeobecne sa uvádza rozmedzie od 45 do 55 roku života ženy. Hlavným príznakom menopauzy je narušenie a nakoniec kompletné vymiznutie menštruačného cyklu. Jednotlivé cykly môžu byť skrátené alebo predlžené spolu s abnormálnym krvácaním. S týmto je spojená suchosť vo vagíne, atrofia štruktúr v tejto oblasti tela a bolesť počas sexuálneho styku. Okrem príznakov spojených s pohlavnými orgánmi, existujú aj príznaky spojené s inými časťami tela. Pocit únavy, návaly tepla, intenzívne nočné potenie a problémy so spánkom. Ďalšie problémy sú spojené s pohybovým aparátom, bolesti kĺbov, bolesti chrbta a zvýšené riziko vzniku aterosklerózy a osteoporózy. Potom je tu ešte zväčšenie pŕs a zvýšená frekvencia bolesti pŕs. Ostatné symptómy sú časté bolesti hlavy, závrate, suchá koža a inkontinencia moču. Okrem fyziologických problémov sú s menopauzou veľmi často spojené aj psychologické zmeny. Do tejto skupiny patrí depresia, úzkosť, problémy so sústredením, výrazne zmeny nálady, zníženie libida a poruchy pamäti. Menopauza je fyziologickým procesom ktorý je normálny pre ženu. Okrem veku však existujú aj niektoré iné faktory, ktoré dokážu urýchliť nástup tohto obdobia. Je to samozrejme akékoľvek porušenie vaječníkov, ich chirurgické odstránenie, dlhodobé vystavenie rádioaktívnemu žiareniu a niektorým liekom alebo jedom. Okrem toho sú tu ešte niektoré autoimunitné alebo genetické ochorenia, cukrovka a fajčenie. To sme si zhrnuli informácie o menopauze, ale čo sa dá robiť na zmiernenie príznakov s ňou spojených? Za starších čias sa všeobecne používala, takzvaná náhradná hormonálna terapia. To znamená „doplnenie“ hormónov užívaním polysyntetických derivátov estrogénov a progesterónov. V dnešnej dobe sa tento spôsob terapie už nepoužíva ako všeobecná terapia. 


Zistilo sa že takýto prístup je spojený s o mnoho viacerými nežiadúcimi účinkami ako sa predpokladalo. Alternatívou k hormónom sú potom ešte takzvané modulátory estrogénnych receptorov, ale všetky tieto liečivá sú samozrejme len na predpis. Okrem hormonálnej terapie sa na zlepšenie psychologických symptómov menopauzy používajú aj rôzne druhy antidepresív. A čo ak chcete nejakú prírodnú alternatívu? Najčastejšou skupinou sú takzvané fytoestrogény. Sú to nesteroidné látky, ktorých chemická štruktúra sa aspoň z časti podobá štruktúre estrogénov. Týmto látkam sa pripisujú účinky podobné fyziologickým účinkom estrogénov. Do tejto skupiny látok patria hlavne flavonoidy a izoflavóny. Sú to sekundárne metabolity rastlín. Všetky tieto látky sú chemicky kyslíkaté heterocykly, ktoré obsahujú fenolické a alkoholické hydroxylové skupiny. Všeobecne sú to dobré antioxidanty s protizápalovými účinkami. Flavonoidy a izoflavóny sú široko rozšírené medzi rastlinami, napríklad v sóji. Ďalšie fytoestrogény sa potom nachádzajú trebárs v sladkom drievku, ženšene, ďateline alebo vo vitexe jahňacom. Spomínané rastliny sa nachádzajú v špecializovaných čajovinách alebo vo forme kapsúl či tabliet ako ich extrakty. Okrem nich sú tu potom ešte špecializované prípravky, ktoré obsahujú rôzne prírodné látky. Ale tak čo si budeme klamať? Všetci vieme čo je ďalšou možnosťou ako zmierniť príznaky menopauzy. A nie je to nič iné ako HCK Komplex! O izoflavónoch sme si už rozprávali vyššie a preto je jasné prečo sú hlavnou zložkou tejto zmesi. L-arginín je kľúčový pre syntézu NO, ktorý je potrebný pre zdravé fungovanie ciev (cievneho endotelu). Zdá sa že funkcia endotelu je výrazne znížená počas aj po menopauze a preto by zvýšené dávky arginínu mali napomáhať zlepšiť funkciu ciev. L-karnitín znižuje vzrastanie hmotnosti u žien v menopauze a účinkuje aj ako antioxidant. Ďalšou aminokyselinou je L-tryprofán. Tryptofán je prekurzorom pre sérotonín (5-hydroxytriptamín), ktorý je dôležitý na reguláciu nálady a na zníženie návalov tepla, ktoré sú charakteristické pre menopauzu. Od aminokyselín k minerálom. Dôležitou kombináciou je vápnik s vitamínom D3, ktoré spolu znižujú rednutie kostí a spomaľujú nástup osteoporózy v menopauze. K podobnému efektu sa k tejto dvojici pridáva aj vitamín K2. Horčík na zníženie nervozity a úzkosti. V zmesi sú samozrejme pridané aj zvyšné vitamíny a esenciálne antioxidanty (napríklad koenzým Q10). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.