Back to the list

Pohodlnejšie cestovanie s Kinderylom

Kinedryl je dnes už absolútna klasika pre všetkých ktorým je zle pri rôznych formách pohybu (cestovná nevoľnosť, morská choroba, kolotoče) ale aj pri niektorých iných ochoreniach. Technicky je tento liek antiemetikom, čiže potláča nevoľnosť a nutkanie na zvracanie spôsobené hlavne vonkajšími stimulmi. Kinedryl obsahuje dve účinné látky kofeín a moxastín teoklát.


O kofeíne sme si už naozaj veľmi dávno niečo písali. Je to purínový alkaloid, ktorý je biosyntetizovaný viacerými druhmi rastlín a stromov (káva, čaj, guarana a mnoho iných). U človeka ma charakteristický stimulačný účinok na nervovú sústavu a srdce. Moxastín teoklát je organická soľ moxastínu a 8-chlórteofylínu, je to biela kryštalická látka, ktorá sa topí pri 162-165 °C. 8-chlórteofylín je syntetický purínový derivát, ktorý sa vyznačuje obdobnou aktivitou u človeka ako kofeín. Moxastín je H1-anithistaminikum 1. generácie, ktoré má zároveň aj anticholinergné účinky. Tu sa patrí „pochváliť“, že moxastín samostatne je „domáci“ (rozumej československý) derivát, ktorý bol pripravený v 1949 v bývalom Československu. O histamíne ako takom sme si tiež už toho niečo napísali


Ako som už napísal v spomenutom článku, histamín pôsobí na svoje receptory – histamínové receptory (ktoré sa delia na tri poddruhy). H1-histamínové receptory sú zodpovedné za väčšinu s alergiou spojených problémov spôsobenými histamínom. Prvé antagonisti H1-receptoru boli pripravené na terapiu alergických ochorení. Ale za krátky čas sa prišlo na to, že aj vďaka účinku na cholín v CNS majú značne výrazný sedatívny účinok. Preto sa dnes viaceré antihistaminika prvej generácie používajú ako sedatíva a látky proti nevoľnosti. Pretože tento sedatívny účinok potláča aj nevoľnosť. Kofeín a 8-chlórteofylín sú v Kinedryle hlavne preto, aby aspoň trochu potlačili výrazný sedatívny účinok moxastínu. Nakoľko môžeme moxastín považovať za sedatívum, platia tu klasické upozornenia ako pri iných liekoch z tejto skupiny. Je nutné sa vyvarovať užívaniu iných sedatív a alkoholu spolu s Kinedrylom a taktiež je nutné brať do úvahy, že užívanie Kinedrylu spomaľuje reflexy a zhoršuje pozornosť človeka.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.