Back to the list

Podporte trávenie a zbavte sa nafukovania s feniklom


Fenikel obyčajný (Foeniculum vulgare) je dvojročná bylina, ktorá za ideálnych podmienok môže dorastať až do výšky dvoch metrov. Listy sú delené mnohonásobne na úzke nitkovité segmenty. Žlté kvety sú usporiadané do zložených okolíkov. Plodom sú podlhovasté rebrovité dvojnažky. U nás sa fenikel pestuje ako korenina, ale rastie aj voľne. Dnes sú vyšľachtené mnohé varianty feniklu. 


Za domov tejto rastliny sa považuje Stredomorie alebo Malá Ázia. Na liečebné účely sa zbierajú plody od leta do začiatku jesene. Z obsahových látok sa tu nachádzajú hlavne silice (tu je hlavnou zložkou anetol, potom fenchón, fenkulín, metylchavikol a iné terpenoidy), ďalej olej a cukry. Prípravky z feniklu sa v liečiteľstve používajú na liečbu kŕčov vnútorných orgánov (spazmolytikum), na zastavenie vetrov (karminatívum), na vykašliavanie (expektorans), na podporu trávenia (stomachikum) a tiež na úpravu vône. Okrem liečiteľstva sa silica feniklu používa aj v cukrárstve a potravinárstve a aj pri výrobe alkoholových nápojov. Kedysi sa používali extrakty z feniklu v rôznych priemyselných prípravkoch ako sú napríklad ústne vody Herbadent alebo čajovina Diabetan. 


Hadí mor španielsky (Scorzonera hispanica) je trváca bylina s rozkonárenou stonkou, ktorá môže dosahovať výšku okolo jedného metra. Listy sú striedavé, tuhé, podlhovasto-elipsovité so zúbkatým okrajom. Kvety sú usporiadané v úboroch a sú sýto-žltej farby. Plodom sú nažky. U nás sa niekedy pestuje ako zelenina, koreň je jedlý a vo viacerých krajinách Európy sa konzumuje ako koreňová zelenina. Originálne rastlina pochádza zrejme z oblasti Stredomoria. Koreň sa okrem jedenia používa aj v liečiteľstve. Z obsahových látok sa v koreni nachádza hlavne inulín (polysacharid), okrem toho sú tu vitamíny, sliz a minerály. V liečiteľstve sa používa ako prostriedok na vypotenie, ako močopudný prostriedok (diuretukum) a na vykašliavanie (expektorans). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.