Back to the list

Pagaštan konský - vhodný na poruchy cievneho systému

Pagaštan konský (Aesculus hippocastanum) je strom so sivo-hnedou odlupujúcou sa borkou. Listy sú veľké, päť až sedem početné dlaňovo zložené na dlhých stopkách. Samotné lístky sú obrátene vajcovité so zúbkovitým okrajom. 


Kvety sú usporiadané do metliny závinkov a sú najčastejšie žlto-bielej farby. Plodom je ostnatá zelená tobolka. Strom nie je u nás pôvodný, ale dnes sa široko rozšíril ako okrasná drevina. Z originálny domov pagaštanu sa považuje Balkán. Na liečebné upotrebenie sa zbiera kvet (máj), mladé listy (apríl až máj), kôra (marec až apríl) alebo semená (september). Hlavne v semenách sa nachádzajú triterpenoidné saponíny (zmes týchto saponínov sa nazýva escín), škrob, flavonoidné glykozidy (kvercetín a kampferol), oxykumarínové glykozidy (eskulín a fraxín), kyselina močová a olej. 


Spomínané saponíny a oxykumarínové glykozidy sa uplatnili v terapii porúch cievneho systému – kŕčové žily, poruchy lymfatickej cirkulácie a hemoroidy. Okrem tohto výťažky z pagaštanu dokážu potláčať aj vznik zápalu, edémov a vredov. Oxykumarínové deriváty dokážu absorbovať UV-žiarenie. V ľudovom liečiteľstve sa používali prípravky obsahujúce pagaštan na hnačky, nehojace sa rany, omrzliny, hemoroidy a na vykašliavanie. Samotné semená nie sú jedlé pre človeka, ale pre mnohé druhy zvierat áno.

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.