Back to the list

Ovos siaty a ranostaj pestrý - ako nám tieto rastliny slúžia?


Ovos siaty (Avena sativa) je jednoročná bylina, ktorá dorastá do výšky okolo šesťdesiatich centimetrov. Stonka je dutá (technicky je to steblo), listy sú dlhé a úzke a objímajú stonku. Kvety sú uložené v metline na konci stonky. Plodom sú obilky. Ovos je dávno známy ako poľnohospodárska plodina, jeho domestikácia zrejme prebehla ešte dávno pred naším letopočtom. Za originálny domov rastliny sa považuje oblasť blízkeho východu. 


Na liečebné účely sa zbierajú buď plody (v auguste až v septembri) alebo slama. Ovsené plody obsahujú veľmi veľa proteínov, lipidov, minerálne látky, vitamíny a saponíny. Slama obsahuje pektíny a kremičitany. Prípravky z plodov sa používajú ako dietetický prostriedok, mucilaginózum (látka na tvorbu slizu), bolestiach, nespavosti a iných problémoch. Z slamy sa pripravujú liečebné kúpele proti reumatizme, ochrnutiach, ekzémoch a omrzlinách. Plody ovsu sa samozrejme používajú ako potravina, na výrobu rôznych jedál (napríklad ovsená kaša, alebo vločky), slama zase ako krmivo pre hospodárske zvieratá.


Ranostaj pestrý (Coronilla varia) je trváca bylina, ktorá môže dosahovať výšku viac ako jeden meter. Stonka je rozkonárená, listnaté stonky sú popínavé. Listy sú striedavé, stopkaté, nepárno perovito zložené listy (veľmi podobné listom agátu). Kvety sú usporiadané do veľkých okolíkov a sú najčastejšie bielo-ružovej farby. Plodom je struk. Je to domáci druh. V ľudovom liečiteľstve sa kedysi používala vňať (máj až august). Z obsahových látok sú to hlavne nitroglykozidy (najmä koronilín), ktoré sú jedovaté pre väčšinu cicavcov, ktoré nie sú prežúvavce. Okrem nich sú tu psoralén, horčiny a triesloviny. Používal sa najmä ako diuretikum a astme. Koronolín účinkuje ako kardioglykozidy (ovplyvňuje činnosť srdca), je veľmi jedovatý pre človeka (smrteľné otravy sú známe) a preto sa treba ranostaju ako liečivej rastline vyhnúť. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.