Back to the list

Očné kvapky EvoTears – suchým očiam pomáha len jedna látka


EvoTears sú zvlhčujúce očné kvapky, ktoré obsahujú iba jednu látku. Dokonca neobsahujú ani vodu! Účinnou a zároveň jedinou látkou v týchto kvapkách je perfluorohexyloktán. Čo je parciálne fluorovaný uhľovodík – látka obsahuje len uhlík, vodík a flór. 


Výrobca sa chváli, že EvoTears sú prvé očné kvapky na svete, ktoré neobsahujú vodu. Čo je zaujímavé tvrdenie, najvýraznejším benefitom bude asi to, že voda je kľúčovým faktorom pre život (aj patogénnych baktérií, húb a prvokov) a očné kvapky musia byť sterilné. Aj keď ľudia, ktorí pracujú v chémií vedia, ako ťažké je zbaviť nejakú chemikáliu kompletne vody, ale to už odbočujem. Ďalej výrobca tvrdí, že tieto kvapky vytvoria na povrchu oka ochrannú vrstvu, ktorá spomalí odparovaní sĺz z oka. Nakoniec to, že kvapky neobsahujú žiadne konzervanty výrazne znižuje výskyt nežiadúcich účinkov. 


Kompletne flourované alkány sú takmer netoxické a majú dobrú schopnosť absorbovať plyny – aj kyslík, kedysi sa s nimi experimentovalo ako s umelými náhradami krvi. Perfluorohexyloktán je „len“ čiastočne flourovaný uhľovodík ale štúdie ohľadom toxicity museli dopadnúť dobre, nakoľko sa očné kvapky s touto zlúčeninou predávajú v lekárni.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: „Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku.“

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.