Back to the list

Očianka a lyžičník

Očianka rostoková (Euphrasia officinalis) je jednoročná bylina dorastajúca do výšky asi 30 cm. Listy sú protistojné podlhovasté alebo vajcovité so zúbkatým okrajom. Kvety sú bielo-žlté a sú usporiadané v strapcoch. Plodom je tobolka. Je to domáca rastlina u nás. Ako liečivá rastlina je známa už od staroveku. 


Na liečivé použitie sa zbiera vňať v lete alebo začiatkom jesene. Vňať treba vysušiť rýchlo v tieni. V ľudovej medicíne sa výplachy a zábaly používajú na problémy s očami. Od čoho je nakoniec odvodený aj slovenský názov rastliny. Používa sa pri všeobecnej únave očí, zápaloch spojiviek alebo spojivkového vaku. Ďalej sa používa aj pri ochoreniach dýchacích ciest spojených s nahromadením hlienu. Pri poruchách tráviaceho traktu – problémy s trávením, nechutenstvo, plynatosť. Potom ešte pri žltačke, na bolesť hlavy alebo na kŕče. Z obsahových látok je hlavným zástupcom iridoidových glykozidov – aukubín. Ešte obsahuje triesloviny, silice a horčiny. Extrakt z tejto rastliny sa u nás používa v niektorých voľno-predajných očných kvapkách, napríklad Ocu-Flash.Lyžičník lekársky (Cochlearia officinalis) je dvojročná alebo trváca bylina, ktorá môže vyrásť do výšky okolo 40 cm. Listy sú stopkaté, vajcovitého tvaru. Malé biele kvety sú usporiadané do strapcov. Plodom sú šešuľky. 


Domovom tejto rastliny je severná Európa, ale rozšírila sa prakticky do celej Európy, u nás zdomácnela. Na liečivé účely sa zbiera vňať alebo semená. Okrem toho sa dá aj jesť, najčastejšie ako súčasť šalátov. Aj keď že vraj chutí horko a štipľavo. V liečiteľstve sa používa hlavne na choroby ústnej dutiny (zápaly ďasien, kývanie zubov, bolesť hrdla) a našiel som aj na čistenie krvi (aj keď sa musím priznať, že nemám predstavu čo to znamená). Z obsahových látok obsahuje hlavne vitamín C, síru obsahujúce glykozidy (podobné ako tie, ktoré sú v horčici) a triesloviny. Vďaka vysokému obsahu vitamínu C sa pred rozšírením citrusových plodov používali na terapiu nedostatku vitamínu C (skorbut). 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.