Back to the list

HCK - Podporte liečbu ochorení štítnej žľazy

Štítna žľaza je endokrinná žľaza ktorá sa nachádza v krku ľudí. Produkuje tri dôležité hormóny. Prvé dva obsahujú organicky naviazaný jód – trijódtyronín (T3) a tyroxín (T4) a peptidový hormón kalcitonín. T3 a T4 hrajú veľmi dôležitú úlohu v udržiavaní zdravého metabolizmu a srdcovej činnosti. Sú tiež esenciálne pre správny vývoj detí. 


Kalcitonín ako napovedá jeho názov reguluje prirodzenú homeostázu vápnika v ľudskom tele. Ako je tomu pri každej časti tela aj štítna žľaza môže byť zasiahnutá mnohými chorobami a poruchami. Asi najznámejšou a vizuálne najnápadnejšou poruchou je struma. Struma je (niekedy naozaj obrovská) hrča na krku, ktorá je v skutočnosti spôsobená patologickým zväčšením štítnej žľazy. Ale dnes sa chceme venovať inej poruche a to Hashimotovej tyreoititíde. V skratke je to autoimunitný zápal štítnej žľazy, pri ktorom dochádza k postupnému zničeniu tohto orgánu. Táto choroba bola pomenovaná po japonskom doktorovi, ktorý ju prvý krát opísal v odbornej literatúre. Pri Hashimotovej tyreoititíde môže vznikať široké spektrum príznakov. Najčastejšie sa objavuje abnormálna únava, nárast hmotnosti, bolesť svalov a kĺbov, depresie, rednutie vlasov, arytmie alebo poruchy menštruácie. V skorých štádiách choroby sú príznaky väčšinou nevýrazné. Príčina tohto ochorenia nie je úplne známa. Najväčší rizikom sú genetické faktory (výskyt v rodine), prítomnosť iných autoimunitných ochorení (ako napríklad cukrovka typu I alebo celiakia) alebo nedostatok selénu v potrave. Mechanizmus poruchy je už spomenutý, je to patologický zápal, čiže vlastný imunitný systém tela ničí bunky tvoriace štítnu žľazu. 


Hlavným dôsledkom Hashimotovej tyreoititídy je postupné znižovanie funkcie štítnej žľazy, čiže zníženie tvorby hormónov, ktoré sa v nej tvoria. Toto môže viesť až k vzniku vyššie spomenutej strumy alebo dokonca aj rakoviny štítnej žľazy. Samotné ochorenie nemá špecifickú terapiu. Jedinou možnosťou je náhrada chýbajúcich hormónov. Ako podporná terapia existuje aj špeciálne namiešaná zmes HCK Komplexu. Obsahuje selén, ktorého nedostatok v strave, ako sme si už povedali niektorí autori považujú za jeden z faktorov podieľajúcich sa na vzniku tejto poruchy. Okrem toho je selén aj známym antioxidantom. Ďalej je tu tyrozín. Tyrozín je proteogénna aminokyselina, ktorá je prekurzorom pri biosyntéze T3 a T4. Potom je tu aj vitamín B12, ktorého nedostatok je spojený všeobecne s autoimunitnými ochoreniami. Zvyšok zmesi je vyplnený mnohými dôležitými antioxidantmi. Oxidačný stres je jedným z vedľajších javov, chronického zápalu a preto sa antioxidanty odporúčajú pri autoimunitných ochoreniach založených na patologických zápaloch. Sú tu napríklad katechín, vitamín C, koenzým Q10 a rezveratrol. Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri liečbe Hashimotovej tyreoititídy a nenahrádza lieky na terapiu tejto choroby. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.