Back to the list

Obličky a kožné choroby - tieto rastliny ich vyliečia


Zlatobyľ obyčajná (Solidago virgaurea) je trváca bylina ktorá môže dosahovať výšku až jedného metra. Dolné a stredné listy sú striedavé, stopkaté, vajcovitého alebo kopijovitého tvaru. Horné listy sú sediace, kopijovité a celistvookrajové. Kvety žltej farby sú usporiadané do strapcov úborov. Plodom je nažka s chocholcom. U nás je to domáca rastlina. Ako liečivá rastlina sa používa od stredoveku. 


Občas sa pestuje ako okrasná kvetina. Na liečebné účely sa zbiera kvitnúca vňať a to od júna do septembra. Z obsahových látok sa v zlatobyli vyskytujú saponínové glykozidy, silica, horčiny, triesloviny a inulín. V liečiteľstve sa prípravky zo zlatobyľou používali ako diuretikum, pri ochoreniach obličiek a aj pri ekzémoch. 


Ihlica tŕnistá (Ononis spinosa) je poloker, ktorý dorastá do výšky okolo pol metra. Stonky sú posiate stŕnovatenými bradyblastami. Kvety ružovej alebo svetlo-červenej farby sú samostatné. Plodom sú vajcovité struky. Ako liečivá rastlina je známa už od staroveku. Na liečebné účely sa zbiera koreň buď na jar alebo na jeseň (marec-apríl alebo október-november), občas sa zbiera aj vňať a to od júna až do septembra. Z obsahových látok sú tu silice a terpenoidy. V liečiteľstve sa používa hlavne ako diuretikum, pri ochoreniach obličiek a na niektoré kožné choroby. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.