Back to the list

O krémoch a mastiach I

Ak sa pozrieme na liekové formy určené na vnútorné použitie, ako sú napríklad tablety, kapsule, kvapky, roztoky na injekcie atď. zistíme, že účinná látka – liečivo je v nich zastúpené len veľmi málo. To je pochopiteľné liečivá sú vysoko účinné látky a už aj mikroskopické množstvo je pri niektorých viac ako dosť na vyvolanie účinku. Drvivý zvyšok hmoty lieku tvoria pomocné látky. Pomocné látky vo farmácii sú obrovskou skupinou, ktorej príslušníci majú množstvo funkcií. Tieto látky majú ale jednu vlastnosť spoločnú – sami osebe nemajú žiadny alebo takmer žiadny účinok. 


Tieto látky na príklad napomáhajú uvoľňovaniu alebo vstrebávaniu liečiva, chránia liečivo pred rozkladom, menia chuť alebo vôňu lieku a podobne. V liekových formách určených na vonkajšie použitie – masti a krémy je však situácia trochu iná. Pomer liečiva k pomocným látkam je síce rovnaký, ale pomocné látky v tomto prípade aj sami majú liečebný účinok. 

Vazelína – vo farmácii sa rozlišuje biela (vaselinum album) a žltá (vaselinum flavum), ktoré sa líšia malými zmenami v zložení, ktoré sú spôsobené rozdielom v spôsobe prípravy. Vazelína pochádza z ropy, z ktorej sa pripravuje destiláciou a filtráciou. Chemicky je to zmes vyšších uhľovodíkov, ktorá sa topí v teplote blízkej teplote ľudského tela (väčšinou okolo 40 °C). V kožných prípravkoch zaisťuje premastenie pokožky, lubrikáciu a čiastočnú ochranu pred UV-žiarením. Mimo farmácie sa používa na odpudzovanie vody, spracovanie dreva, ako technický lubrikant alebo ako surovina na výrobu iných látok. 

Parafín – vo farmácii sa opäť rozlišujú dva druhy a to tekutý (paraffinum liquidum) a tuhý (paraffinum solidum), ktorý sa tiež nazýva ako parafínový vosk. Rovnako ako vazelína pochádza z ropy, z ktorej sa získava čistením a viacnásobnou frakčnou destiláciou, je to vlastne vysoko prečistený minerálny olej. Chemicky je to zmes nasýtených uhľovodíkov. Vlastnosti parafínu závisia od typu uhľovodíkov ktoré ho tvoria. S predlžujúcim sa reťazcom uhľovodíkov sa zvyšuje "tuhosť" parafínu. Čistý tekutý parafín je bezfarebná kvapalina rôznej viskozity, ktorá je vždy vyššia ako viskozita vody s charakteristickou vôňou. Tuhý parafín je vo forme bielych mastných granúl. V kožných prípravkoch sa používa hlavne na premastenie. Okrem toho sa občas používa vnútorne ako preháňadlo. Jeho menej čistená forma – minerálny olej má obrovské využitie v priemysle. 

Tuk z ovčej vlny (adeps lanae) je tuk produkovaný tukovými žľazami ovce domácej (Ovis aries). Tento tuk poskytuje ovčej vlne vysokú odolnosť voči zmáčaniu. Je to sýto-žltá mastná a ťahavá hmota s charakteristickou vôňou. Niekedy sa tiež nazýva aj lanolín. Chemicky je to zmes rôznych mastných kyselín, hydroxykyselín, mastných alkoholov a ich esterov, cholesterolu a iných látok. 

Spomínané estery a cholesterol pôsobia ako výborne emulgátory pre prípravu emulzií. Za odolnosť voči vode je zodpovedná schopnosť prijať veľké množstvo vody za vzniku emulzie typu voda v oleji, ktorá je stále „mastná“. Vo farmácii sa používa ako základ mastí, krémov, pást a balzamov na pery. V priemysle sa využíva ako lubrikant, vode-odolný materiál, zložka lakov a podobne. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia opýtajte sa svojho lekára

alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.