Back to the list

HCK - Nepríjemný kašeľ môže odznieť

Zápal priedušiek (bronchitída) je ochorenie dýchacích ciest, ktoré sa najčastejšie prejavuje kašľom (hlavne produktívnym, takzvaným vlhkým kašľom), ťažkosťami s dýchaním, pískaním pri dýchaní alebo až bolesťou na hrudi. Podľa doby trvania sa zápal priedušiek delí na akútny alebo chronický. My sa v tomto krátkom článku budeme zaoberať práve chronickou bronchitídou. 


Táto choroba je definovaná ako produktívny kašeľ, to je taký pri ktorom človek aktívne vykašliava hlien, ktorý trvá nepretržite viac ako tri mesiace. Alebo sa opakuje často počas obdobia aspoň dvoch rokov. Tento kašeľ je dôsledkom chronickej produkcie veľkého množstva hlienu s vyšším obsahom rôznych glykoproteínov špecializovanými bunkami sliznice dýchacích ciest. Prítomnosť týchto glykoproteínov vo veľkom množstve spôsobí zvýšenie hustoty a viskozity hlienu. Takýto hlien môže mať často žltú alebo žlto-zelenú farbu a v ťažkých prípadoch môže obsahovať aj stopy krvi. Hromadenie veľkého množstva hlienu v dýchacích cestách sťažuje dýchanie a ako už bolo uvedené dráždi to na kašeľ, ďalej vedie až k zhoršeniu funkcie pľúc. S chronickou bronchitídou je úzko spojená aj diagnóza chronická obštrukčná choroba pľúc, čo je naozaj závažné ochorenie, ktorému sa ale v rámci tohto textu nebudem venovať. Príčinou chronického zápalu priedušiek je viacero faktorov. Najčastejším faktorom je očividne fajčenie. Okrem fajčenia tabakových výrobkov to môže byť aj „užívanie“ iných substancií spaľovaním, napríklad marihuany. Ďalej má veľký vplyv aj znečistený vzduch. V niektorých prípadoch je chronická bronchitída spôsobená aj prácou s nebezpečným materiálom, respektíve v nebezpečnom prostredí. Takejto forme sa hovorí okupačná bronchitída. Toto je riziko napríklad pre ľudí pracujúcich v baniach, pri výrobe skla, v obilných silách a inde. 


Chronickú bronchitídu je možno liečiť viacerými postupmi. Najzakladanejšou je úprava životosprávy, prestať fajčiť, vyvarovať sa znečistenému vzduchu a rizikovým povolaniam. Liečebné pobyty v prírodných sanatóriách sú ďalšou možnosťou. Z liekov sa používajú bronchodilatátory (látky rozširujúce priedušky), kortikosteroidy (protizápalové látky), alebo mukolytiká (látky znižujúce hustotu hlienu). V ťažkých prípadoch je niekedy nutná aj kyslíková terapia. Ako podporná terapia sa môže použiť aj špeciálna zmes HCK Komplexu. Obsahuje napríklad vápnik. Prípravky s vápnikom sa už od dávna používajú na uľahčenie vykašliavania. Vápnik vo vyšších koncentráciách stimuluje ciliárny systém sliznice dýchacích ciest, ktorý je zodpovedný za transport hlienu smerom von. Ďalej je tu horčík. Podľa viacerých štúdií vyššie hladiny horčíka v krvi, znižujú kŕče priedušiek, ktoré sa vyskytujú pri niektorých ochoreniach dýchacích ciest. Podľa iných štúdií zase užívanie proteogénnych aminokyselín zlepšuje príznaky prieduškovej astmy, ochorenia s podobným mechanizmom vzniku. Preto sa v zmesi nachádzajú vyššie množstvá glutamínu a glycínu. Zápalová odpoveď je vždy sprevádzaná zvýšenou tvorbou kyslíkových radikálov – oxidačný stres. Na základe tohto sa v zmesi nachádzajú viaceré antioxidanty. Je tu koenzým Q10, glutatión, selén, vitamín C a E. V zmesi sa ešte nachádzajú zvyšné vitamíny a niektoré iné aminokyseliny.Zmes HCK Komplexu je výlučne podporný prostriedok pri terapii daných zdravotných problémov a nie je určená ako náhrada liečby navrhnutej lekárom, alebo lekármi. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.