Back to the list

Nechýba vám vitamín B?


Vitamíny skupiny B sú spolu s vitamínom C vo vode rozpustné vitamíny. V súčastnosti sem patrí osem vitamínov, všetky vo svojej štruktúre obsahujú dusík. Niektorí z vás sa možno teraz spýtajú ako ich môže byť len osem, keď existuje známy vitamín B12. Takže logicky by to znamenalo, že musí byť aspoň 12 vitamínov v B skupine. Látky sa do skupiny B vitamínov historicky zaraďovali numericky. Moderná veda však už viaceré z týchto látok nepovažuje za vitamíny. Či už kvôli tomu, že medzitým bolo zistené, že niektoré z týchto látok nie sú pre človeka nevyhnutné alebo kvôli tomu, že sa zistilo že ľudské telo si ich samo dokáže pripraviť. 


Po odstránení nadbytočných látok sa číslovanie už nemenilo a preto v B skupine vitamínov ostali „diery“. Viacero týchto ex-vitamínov B sa dnes propaguje stúpencami alternatívnej medicíny ako zázračné liečivá, ktoré účinkujú takmer na všetko. Napríklad amygdalín, inozitol, karnitín, kyselina pangámová. V potravinách aj vo výživových doplnkoch sa často nachádza viacero B vitamínov naraz – B komplex. 

Vitamín B1 – tiamín je organická amóniová soľ, ktorá sa vo forme difosfátu zúčastňuje ako koenzým viacerých biologických procesov aminokyselín a sacharidov. Soli B1 vitamínu sú bezfarebné kryštalické látky, ktoré sú veľmi dobre rozpustné vo vode. Tiamín sa nachádza v mnohých potravinách, napríklad ryža a strukoviny. Nedostatok vitamínu B1 je známy už od staroveku a ľudovo sa nazýva Beri-beri. Beri-beri sa často vyskytovala v juhovýchodnej Ázii, odkiaľ pochádza aj jej názov. To že jej vyvolaná deficitom v potrave bolo známe už dlhšie ale pravý dôvod bol objavený až začiatkom 20. storočia. Táto choroba mala „zaujímavý“ súvis s konzumáciou ryže. Keďže očistenú ryžu (bielu ryžu) si mohli dovoliť len bohatí ľudia v endemických oblastiach Ázie bolo prekvapivé že sa beri-beri vyskytovalo viac medzi bohatou vrstvou. Až neskôr sa zistilo, že vitamín B1 sa vo väčšom množstve len v neolúpanej ryži. Beri-beri má mnoho príznakov, pričom väčšina je spojená s edémom nôh, poruchami pohyblivosti a reflexov, svalová slabosť a psychické poruchy. Neliečená môže viesť k trvalému poškodeniu nervovej sústavy (Werneckeho encefalopatia), prípadne smrti. Okrem chýbania samotného vitamínu B1, môže byť táto choroba spôsobená poruchou vstrebávania vitamínu v tráviacom trakte. Toto je často spojené s ťažkým alkoholizmom. Vo vyspelom svete sa toto ochorenie už prakticky nevyskytuje. 

Vitamín B2 – riboflavín je žlto-oranžová tuhá látka, ktorá je relatívne málo rozpustná vo vode. Rovnako ako v prípade tiamínu aj riboflavín funguje ako kofaktor mnohých enzýmov ľudského tela, hlavne procesov spojených s oxidáciou. Vo svojej aktívne forme ako flavína adenín dinukleotid (FAD) sa podieľa na výrobe energie za použitia kyslíku – aerobný metabolizmus. Nachádza sa v mäse, vajciach a niektorej listovej zelenine. Nedostatok vitamínu B2 „bohužiaľ“ nemá žiadny ľudový názov. Prejavuje sa hlavne patologickými zmenami na slizniciach. Zápaly a afty v ústnej dutine, suché a popraskané pery, vyrážky na koži v záhyboch tela, suché oči. Závažnejší nedostatok vitamínu B2 sa prejavuje aj anémiou (nedostatkom červených krviniek v krvi). 

Vitamín B3 – niacín je bezfarebná kryštalická látka, ktorá sa vyskytuje buď vo forme kyseliny nikotínovej alebo jej amidu – nikotínamid. Spojenie nikotínovej kyseliny s alkaloidom nikotínom je čisto chemické, pretože nikotínovú kyselinu môžete v laboratóriu pripraviť oxidáciou nikotínu (originálne s manganistanom draselným). Je to prekurzor dvoch nesmierne dôležitých koenzýmov a to – nikotínamid adenín dinukleotidu (NAD) a jeho fosfátu (NADP). Vo forme týchto koenzýmov sa podieľa na kľúčových reakciách metabolizmu cukrov, tukov, DNA a ale aj v citrátovom cykle. Vyskytuje sa v mäse, rôznych druhoch zeleniny a v nelúpaných obilninách. Nedostatok vitamínu B3 sa nazýva Palagra. K hlavným príznakom patrí vysoká citlivosť na svetlo, ťažké poškodenie a zápaly kože, hnačka, a nervové poruchy (zmätenosť, poruchy koordinácie pohybu, poruchy spánku). Okrem samotného nedostatku niacínu v potrave, pelagra môže byť spôsobená poruchou jeho vstrebávania v tráviacom trakte, napríklad pri ťažkých hnačkách, ťažkom alkoholizme alebo ako následok niektorých iných chronických ochorení. Inou ale zriedkavou možnosťou je chýbanie aminokyseliny tryptofánu v potrave. Rovnako ako predchádzajúce prípady aj pelagra sa už takmer nevyskytuje vo vyspelých krajinách, v rozvojových krajinách je stále problémom. S niacínom súvisia aj nežiadúce účinky pri vysokých dávkach – zvýšená hladina kyseliny močovej v krvi, tráviace ťažkosti a takzvaný flush (zapýrenie) – výrazne sčervenanie kože spojené s rozšírením ciev v koži. 

Vitamín B5 – pantoténová kyselina je bezfarebná kryštalická látka. Jej najdôležitejšou funkciou v ľudskom tele je, že sa z nej syntetizuje koenzým A, ktorý je kľúčový v metabolizme cukrov, mastných kyselín a ako acetyl-koenzým A v mnohých acetylačných procesoch. Nachádza sa spolu s ostatnými vitamínmi B skupiny v mäse, vajíčkach, celozrnných potravinách a v niektorých hríboch. Je prekurzor ktorý sa vyskytuje aj v prírode je alkohol pantenol, ktorý sa vo forme jeho vápennatej soli používa mnohých kožných liečivých prípravkoch, napríklad Bepanthen alebo Pantenol Spray. Nedostatok vitamínu B5 je veľmi zriedkavý a nemá ani svoj „ľudový“ názov. Hlavnými príznakmi sú únava, ospalosť, svalová slabosť a kožné poruchy. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.