Back to the list

Nájdete v minerálke minerály? 

Názov minerálna voda vyvoláva dojem, že v takejto vode sú rozpustené celé minerály. To však nie je až tak celkom pravda.


Najprv si musíme povedať niečo o tom čo znamená čistá voda. Jednoduchá definícia, ktorú vám povie väčšina ľudí je, že čistá voda musí byť bezfarebná, priehľadná, bez zápachu a bez chuti. Toto je zrejme tak trochu profesionálna deformácia, ale z chemického hľadiska to nie je čistá voda. 

Voda z pohľadu chémie

Voda je vysoko polárna kvapalina, ktorá dokáže skvele rozpúšťať iónové a polárne zlúčeniny. Klasická voda z vodovodu obsahuje veľa rozpustených minerálov. To je jednou z príčin vzniku vodného kameňa na povrchoch často vystavených vode. Voda z vodovodu na Slovensku je pitná voda. Ako názov naznačuje, je to voda vhodná na pitie pre ľudí, je to čistejšia voda ako voda úžitková. Mnoho ľudí pozná destilovanú voda, ktorá sa vyrába destiláciou pitnej vody. Destilácia je separačná technika, pri ktorej sa látky zo zmesi oddeľujú na základe rozdielnych bodov varu. 

Destiláciou sa od vody oddelia možné nečistoty – iné kvapaliny, organické zlúčeniny, mikroorganizmy, väčšina anorganických zlúčenín. Okrem použitia vo farmácii sa používa ešte v technike tam, kde by bola tvorba vodného kameňa vysoko nevhodná. Destilovaná voda obsahuje už len veľmi málo rozpustených iónov. Vo farmácii sa používa ešte čistená voda, alebo voda na injekcie. 

Tieto typy vôd sa pripravujú z destilovanej vody ďalšími metódami, ktoré zaručujú dve ďalšie vlastnosti – sterilitu a apyrogenitu takýchto vôd. Sterilita znamená, že vo vode sa nenachádzajú žiadne živé organizmy. Destiláciou sa dajú odstrániť, ale treba povedať, že existujú mikroorganizmy, ktoré dokážu šťastne žiť aj v destilovanej vode. Apyrogenita je vlastne fakt, že takáto voda po systémovom podaní človeku nevyvoláva vznik horúčky. Horúčka je telu vlastná imunitná reakcia, ktorú okrem samotných živých mikroorganizmov, dokážu vyvolať aj mŕtve mikroorganizmy, ich časti ale aj niektoré jednoduché zlúčeniny. 

Aká voda je ešte čistejšia?

Ak ale chceme ísť naozaj na doraz, existuje ešte „čistejší“ typ vody – deionizovaná voda. Tento typ vody sa používa vo vode a pripravuje sa z destilovanej vody kolónovou chromatografiou na ionomeničových kolónach, prípadne inými technologicky náročnými metódami. V úplne ideálnom prípade by takáto voda nemala obsahovať žiadne rozpustené ióny. Vlastnosť charakterizujúca čistotu takejto vody je jej elektrická vodivosť. Za elektrickú vodivosť vody sú v skutočnosti zodpovedné ióny v nej rozpustené. Deiónizova ná voda obsahuje tak málo rozpustených iónov, že jej elektrická vodivosť je prakticky nenamerateľná

Je destilovaná voda jed?

Jednou z mestských legiend je, že destilovaná voda je jedovatá. Toto, samozrejme, nie je pravda, ale hneď treba dodať, že dlhodobé pitie destilovanej vody, môže spôsobiť zdravotné problémy, a teoreticky dokonca smrť. Je to spojené s tým, že voda a jej osud v ľudskom tele sú úzko späté s iónmi potrebnými pre život. Dlhodobé pitie destilovanej, a teda aj deionizovanej, vody môže výrazne narušiť metabolizmus iónov v tele a spôsobiť vážne zdravotné problémy. 

Ale vráťme sa teraz k minerálnej vode. Minerálna voda je taká voda, ktorá vyviera z nejakého typu prameňa priamo z hlbín zeme. Z názvu tiež vyplýva, že minerálna voda obsahuje viac rozpustených minerálov ako klasická pitná voda. Nie všetky minerálne vody sú vhodné na pitie, tie sa používajú v kúpeľoch. Minerálne vody sa väčšinou nazývajú podľa miesta, kde pramenia a odlišujú sa zložením minerálov rozpustených v nich. V dnešnej dobe sa balia do sklených alebo častejšie plastových fliaš a predávajú na rôznych miestach. 

Vicentka a Šaratica

Pozrime si aspoň pár príkladov. Vincentka je minerálna voda, ktorá pramení v českých Luhačoviciach. Tu sa okrem prameňa nachádzajú aj kúpele, kde sa táto minerálna voda používa na rôzne liečebné kúry. Z minerálnych látok obsahuje jodidy, chlóridy, flouridy, sodné, draselné, horečnaté, vápenaté a bárnaté ióny a kyselinu boritú. Pre vysoký obsah jodidov by ju nemali používať ľudia s chorou štítnou žľazou. Používa sa pri ochoreniach dýchacích ciest, tráviaceho traktu, pečene a problémov spojených s cukrovkou. Okrem Vincentky vo fľaši, existuje Vincetka aj vo forme nosného spreju, pastiliek alebo hydratačného krému. 

Šaratica je minerálna voda, ktorá vyviera z mnohých studní v okolí českej obce Újezd u Brna. Obsahuje sodné, draselné, vápenaté a horečnaté katióny, síranové, chloridové, dusičnanové a fluoridové anióny. Uľahčuje trávenie, detoxikáciu organizmu, pomáha pri chudnutí a má výrazne laxatívny účinok. Za silný laxatívny účinok je zodpovedný síran horečnatý vo vysokej koncentrácii, ktorý pôsobí ako osmotické preháňadlo. 

Ak vám počas čítania článku o minerálnych vodách prišla na um nejaká otazky, neváhajte a opýtajte sa nás. Sme vám k dispozícii 24 hodín denne.