Back to the list

Máte problémy s menopauzou? Skúste fytoestrogény 

Menopauza (alebo klimaktérium) je ťažké obdobie v živote ženy. Jeho fyziologickou príčinou je postupné znižovanie tvorby ženských pohlavných hormónov v tele ženy po dosiahnutí určitého veku. Ako pomáhajú fytoestrogény? 


Toto obdobie je koncom obdobia, kedy je žena schopná mať deti. Nanešťastie je spojené s množstvom fyziologických a psychických problémov. Nie je to až tak dávno, kedy sa tento stav liečil hormonálnou substitučnou terapiou – aplikáciou estrogénu, prípadne kombinácie estrogénu s gestagénom.

Pretože štúdie ohľadom tohto typu terapie naznačujú zvýšený výskyt nežiadúcich účinkov spojených s užívaním hormónov a tiež relatívne veľké množstvo kontraindikácii, je tento typ liečby dnes vyhradený len pre závažné stavy. 

Čo sú fytoestrogény?

Okrem hormonálnej terapie existuje aj v tomto prípade množstvo prírodných a alternatívnych liečiv. V rastlinách existujú viaceré skupiny sekundárnych metabolitov, o ktorých sa hovorí, že sú schopné znížiť intenzitu problémov alebo aspoň časti problémov spojených s klimaktériom. V literatúre sa im často hovorí fytoestrogény.   

Rozdiel medzi rastlinným a živočíšnym estrogénom 

Zástupcovia týchto skupín sú zo štrukturálneho hľadiska podobné estrogénom, avšak neobsahujú charakteristickú steroidnú štruktúru. Významnou skupinou v tejto oblasti sú izoflavóny. Izoflavóny a flavóny sú sekundárne metabolity rastlín, obsahujúce vo svojej štruktúre kyslík. V rastlinách sa nachádzajú hlavne vo forme glykozidov. 

Pomôže sója, fazuľa aj hrach 

Okrem ich schopnosti napodobňovať účinok estrogénov majú aj iné prospešné účinky. Pomáhajú v prevencii aterosklerózy, kŕčových žíl a sú vysoko účinné antioxidanty. K najväčším zdrojom izoflavónov patria zástupcovia čeľade bôbovité (fabaceae). Hlavne Sója fazuľová (Glycine max), Fazuľa obyčajná (Phaseolus vulgaris), Hrach siaty (Pisum sativum) a mnoho ďalších. 

Izoflavóny sú napríklad v prípravkoch Fytosoja Forte alebo Isoflavon Forte. Fytoestrogény s odlišnou štruktúrou sa nachádzajú aj v sezamových semiačkach, niektorých druhoch obilia, šošovici, ryži, Sladkom drievku (Glycyrrhiza glabra), ženšeni, Ďateline lúčnej (Trifolium pratense), Vitexe jahňacom (Vitex agnus castus) a v mnohých iných. 

Nezabudnite na vitamíny 

Okrem extraktov z týchto rastlín sa v prípravkoch na menopauzu nachádzajú aj vitamíny (hlavne B a A skupina) a extrakt zo Šalvie lekárskej (Salvia officinalis). K takýmto prípravkom patrí napríklad Natural HRT, Minapent, Sarapis plus, GS Merilin. Okrem tabletovej formy je možné mnoho vyššie spomenutých rastlín užívať vo forme čajovín – napríklad Gynastan-Meno, prípadne užívať olej z týchto rastlín, napríklad sójového alebo ľanového oleja.  

Klimaktérium je prirodzenou súčasťou života ženy a problémy spojené s ním, môžu postihnúť aj silné a nezávislé ženy. Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.