Back to the list

Liečivo oxeladín - nepríjemný kašeľ nemá šancu


Oxeladín je liečivo určené na potláčanie kašľu. Na základe chemickej štruktúry nepatrí k opioidným derivátom (čo sú typické látky, ktoré sa používajú na tíšenie kašľa), čo poskytuje mnohé výhody. 


Chýba tu riziko vzniku opioidy závislosti a prítomnosť mnohých nežiadúcich účinkov spojených s opiátmi. Mechanizmus účinku je priame pôsobenie na štruktúry zodpovedné za kašľový reflex v mozgu. Preto sa používa pri ochoreniach a zdravotných problémoch, kde sa vyskytuje suchý (takzvaný neproduktívny) kašeľ, aj u detí. 


U nás je momentálne dostupný len vo forme sirupu – Paxeladine, kde sa nachádza v podobe jeho soli s kyselinou citrónovou.Je možné, že existujú aj iné prípravky obsahujúce tieto účinné látky samostatne alebo v kombinácii s inými látkami. V zahraničí môžu byť súčasťou prípravkov s inými firemnými názvami. 

Autor článku: Čestne vyhlasujem, že v čase písania tohto článku boli všetky spomenuté výrobky voľnopredajné na Slovensku. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.