Back to the list

Liečivé účinky myšieho chvosta a nevädze


Myší chvost obyčajný (Achillea millefolium) je trváca bylina, ktorá dorastá do výšky asi pol metra. Listy sú striedavé, kopijovitého tvaru, dvojito až trojito perovito členené. Kvety bielej alebo ružovej farby sú usporiadané do chocholíkových metlín úborov. Plodom sú krídlaté nažky. Na Slovensku je to domáci druh. Na liečenie rán sa používal už od staroveku.


Na liečivé použitie sa zbierajú kvety alebo celá vňať, obe sa zbierajú od jari až po jeseň. Okrem aplikácii na rany sa používa v ľudovom liečiteľstve ešte aj v žalúdočných čajovinách, proti reume, pri kŕčoch a ako sedatívum. Z obsahových látok sú tu prítomné silice (je tvorená rôznymi terpenoidmy a azulénmy), alkaloidy, flavóny, cholín a triesloviny. 


Nevädza poľná (Centaurea cyanus) je jednoročná bylina, ktorá dosahuje výšky 40 až 50 cm s hranatou a rozkonárenou stonkou. Listy sú perovito dielne s celistvým okrajom. Kvety sú sýto-modrej až fialovej farby a sú usporiadané do úborov. Plodom sú nažky s chocholcom. Za originálny domov nevädze sa považuje stredomorská oblasť, u nás ale zdomácnela. Na liečebnú účely sa zdierajú kvety (od mája po august). Používa sa z vonku na rany a vredy, vnútorne ako diuretikum a pri žltačke. Kvety obsahujú hlavne veľké množstvo modrých farbív (terpenoidné proazulény), glykozidy, saponíny a triesloviny. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.