Back to the list

Liečivé účinky kapucínky a hluchavky


Hluchavka biela (Lamium album) je jednoročná bylina, ktorá dosahuje výšku okolo 30 centimetrov. Listy sú protistojné, jednoduché, podlhovasté s celistvým okrajom. Biele kvety sú samostatné s charakteristickou na vrchu ohnutou korunnou rúrkou. Plodom sú tvrdky. U nás je hluchavka považovaná za domáci druh. V staroveku a stredoveku sa predpokladalo, že hluchavka je príbuzná so žihľavou, ale nie je to pravda. 


Na liečebné účely sa zbierajú kvety od mája až do októbra, ale len za suchého počasia. Po zbere je nutné ich rýchlo vysušiť. Menej často sa zbiera kvitnúca vňať v rovnakom časovom období. V ľudovom liečiteľstve sa používa najmä pri gynekologických problémoch, pri ochoreniach močových ciest ale aj na ekzémy, popáleniny a hemoroidy. Z obsahových látok tu hlavný obsah majú sliz, triesloviny, flavonoidy, silica a určité glykozidy. 

Kapucínka väčšia (Tropaeolum majus) je trváca bylina s popínavou a zakoreňujúcou sa stonkou. Stonka môže dosahovať dĺžku až dva metre. Okrúhle listy s celistvým okrajom sú na dlhých stopkách. Veľké samostatné kvety sú taktiež na dlhých stopkách. Plodom sú tobolky. Originálnym domovom kapucínky je Južná Amerika. Do Európy boli kapucínky prinesené ako okrasné rastliny. Predmetom zberu na liečebné účely sú semená. Zbierajú sa v období júna až októbra. V liečiteľstve sa pre svoje účinky používa ako dezinfekcia (hlavne na močové cesty), proti vypadávaniu vlasov a pri kašli. V niektorých krajinách sa vraj listy a kvety aj konzumujú. Z obsahových látok sú najdôležitejšie sírne zlúčeniny obsiahnuté v silici. Podobné zlúčeniny s charakteristickou vôňou sa nachádzajú u nás v rastlinách ako je napríklad horčica alebo chren. Extrakty z kapucínky majú dokázateľnú účinnosť voči mnohým patologickým baktériám. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra, sme vám k dispozícii 24/7.