Back to the list

Liečivé účinky guľočky a gypsomilky

Guľôčka predĺžená (Globularia aphyllantes/willkommii) je trváca bylina s podzemkom, ktorá dosahuje výšku až 30 centimetrov. Guľôčka má listy lopatkovitého tvaru a sú usporiadané do prízemnej ružice. Kvety má usporiadané na konci stonky do úboru a sú modrej alebo fialovej farby. Plodom sú nažky. Na Slovensku je guľôčka domáci druh. Je to chránená rastlina. Na liečebné účely sa zberajú buď kvety v mesiacoch máj a jún, alebo celá vňať. 


Používa sa ako preháňadlo, diuretikum, na stimuláciu trávenia a proti reume. Z obsahových látok je tu glykozid globularín (tento je zodpovedný za laxatívny účinok). Okrem neho sú tu triesloviny, horčiny, silica a organické kyseliny. 


Gypsomilka metlinatá (Gypsophila paniculata) je trváca bylina s veľkým podzemkom, ktorý môže dorastať až do výšky 120 centimetrov. Listy gypsomilky sú úzko kopijovité a trojžilové. Jej kvety sú biele alebo ružové a usporiadané do metlinovitých súkvetí. Plodom je tobolka. Je to domáca rastlina. Ako liečivá rastlina sa používa už od staroveku. Od rovnakej doby sa používala aj ako technická rastlina, na čistenie textílií. Na liečebné účely sa zbiera podzemok od marca do septembra. Prípravky z tejto rastliny sa používajú pri ochoreniach dýchacích ciest (kedysi aj pri tuberkulóze). Z obsahových látok sú tu hlavne saponíny (sú zodpovedné za penenie vo vode, sú to tenzidy), okrem toho sú tu ešte triesloviny a cukry. 

Ohľadne týchto liekov alebo metódy liečenia sa opýtajte svojho lekára alebo farmaceuta Apoteky Alexandra.